- سه شنبه 26 شهريور 1398

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش‌ افزوده و دریافت مالیات از مصرف‌کننده علاوه بر رونق تولید و اشتغال به نفع اقتصاد کشور است.

  اخبار استانی _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  علی اصغر جمعه‌ای روز شنبه در نشست گفت و گوی دولت با بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان سمنان افزود: لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در آستانه تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد، نمایندگان نسبت به تصویب این لایحه تلاش کنند.

  وی خاطر نشان کرد: تصویب این لایحه در کاهش قاچاق کالا بسیار تاثیرگذار است و اقتصاد کشور را رونق می دهد.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ادامه داد: باید پذیرفت که مالیات بر مصرف به نفع مملکت است و مسئولان برای رونق اقتصادی این لایحه مهم را تصویب و اجرا کنند.

  جمعه‌ای اضافه کرد: عملکرد قوه قضاییه برای حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدکنندگان در ماه‌های گذشته مطلوب بوده است و با همدلی تاثیر تحریم و فشارهای خارجی کاهش می یابد.

  وی تصریح کرد: حفظ اشتغال و رونق تولید باید در اولویت کار دستگاه‌های اجرایی و مسئولان باشد و با وحدت رویه می توان برای نرخ بیکاری در استان تلاش کرد.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: حمایت از صنعتگران و فعالان اقتصادی در سمنان مطلوب است و با ادامه این روند می توان برای توسعه کسب و کار در استان اقدام کرد.

   

  ضرورت تعیین چاچوب قانونی حمایت از تولیدکنندگان

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان هم در این نشست گفت: چارچوب قانونی حمایت از تولید و صنعتگران با تلاش مسئولان قوای سه‌گانه و کارشناسان مشخص شود، حمایت از رونق تولید در نشست سران قوا به تصویب رسید و قوای سه گانه مکلف به حمایت از صنعتگران شدند.

  محمد شریف ابراهیمی خاطر نشان کرد: چارچوب حمایت از فعالان اقتصادی که تا چه میزان قوه قضائیه دارای اختیارهای قانونی است مشخص نشده که به کمک نمایندگان مجلس این رویه به شکل قانون درآید.

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان ادامه داد: بسیاری از قاضی ها در اعطای حکم مبنی بر تملیک واحدهای صنعتی بدهکار دچار تردید هستند که این امر از فقدان قانون در راستای حمایت از تولید نشات می گیرد.

  ابراهیمی اضافه کرد: در شرایط اقتصادی موجود قوای سه گانه و مسئولان موظف به حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی هستند و با برنامه‌ریزی اصولی برای توسعه اقتصادی در کشور تلاش می شود.

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان گفت: دستگاه قضا در استان برای رفع مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی در چارچوب قانون در تلاش است و حمایت از صنعتگران از وظایف اصلی دادستانی محسوب می شود.

  در این نشست علیرضا آشناگر استاندار سمنان، احمد همتی نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، و جمعی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و فعالان اقتصادی حضور داشتند و در مسایلی مانند لایحه مالیات بر ارزش افزوده، دریافت مالیات از مصرف‌کننده و بررسی ابلاغ نامه رئیس قوه قضاییه درباره حضور وکیل یا نماینده از سوی مدیران واحد صنعتی در دادگاه‌های کیفری بحث و تبادل نظر شد.

  در استان سمنان ۲ هزار و ۲۰ واحد صنعتی فعال است.

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: ۴۱ درصد از ۱۵۰ هزار نفری که تاکنون در قالب طرح اشتغال پایدار روستایی فعالیت می کنند را سهم زنان تشکیل می‌دهد.

  ۴۱ درصد از مشاغل طرح اشتغال پایدار روستایی سهم زنان بوده است

  اخبار استانی  _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  «محمد امید» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور معتقد است که استارتاپ‌ها می‌توانند نقش مهمی در توسعه مناطق روستایی، کوتاه کردن دست واسطه‌ها و استفاده از شیوه های آبیاری نوین و بهره روی در این بخش داشته باشند.

  وی از سازوکار سفت و سخت نظارت بر تسهیلات پرداختی به روستاییان می‌گوید و اینکه اولویت معاونت توسعه روستایی این است که طرح‌هایی در اولویت قرار بگیرند که زمینه ساز ماندگاری روستاییان در روستاها را داشته باشند. امید معتقد است در زمینه تولید محصولات کشاورزی باید اتحادیه ها نقش آفرین اصلی باشند تا طوری نشود که  محصول دست کشاورز باقی بماند. بخش دوم گفت و گوی تفصیلی ایرنا با محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم به این مسائل می پردازد. به گفته  امید از ۱۵۰ هزار نفری که در قالب یکصد هزار طرح اشتغال زایی مشغول به کار شدند، ۴۱ درصد آن خانم ها هستند و این برای نخستین بار است که حضور بانوان در بخش اشتغال آن هم در بخش اشتغال روستایی این قدر پررنگ است.

  ایرنا: در خصوص طرح‌های بوم گردی در کشور توضیح دهید؟

  امید: یکی از اتفاقات خوبی که در  زمینه پرداخت تسهیلات افتاد بحث بوم‌گردی است. بقبل از این که طرح اشتغال پایدار در روستاها استارت زده شود آمار کل کشور ۲۳۰ طرح بوم‌گردی بود که این عدد امروز به یک‌هزار و ۸۰۰ طرح رسیده است. البته تامین منابع بوم‌گردها از چند محل، غیر از منابع اشتغال پایدار روستایی و صندوق توسعه ملی است.  یعنی قسمتی از منابع خود معاونت توسعه روستایی با همکاری بنیاد مستضعفان، بنیاد علوی، بانک سینا که حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بوم‌گردی ها و صنایع دستی اختصاص داده شده است.

  این هزار و ۸۰۰ محل بوم‌گردی فعال و مهمان‌گیر ظرفیت خیلی خوبی برای الفت بین روستا و شهرها ایجاد کرده‌اند. مردم مشتاق هستند اینجاها را ببیند. بوم‌گردی‌ها معمولا جاهایی ایجاد می شود که جاذبه های گردشگری بالایی داشته باشد و بافت سنتی حفظ شده باشد بر این اساس یکی از توفیقات خیلی خوب در رونق روستاها بحث بوم گردی‌ها است که بشدت از آن حمایت می‌کنیم.

   

  ایرنا: سیستم نظارت بر این نظارت بر تسهیلات پرداخت شده چگونه است؟

  امید: چند سیستم نظارتی در این رابطه وجود دارد؛  ابتدا طرحی که قرار است تصویب شود باید دستگاه اجرایی مانند جهادکشاورزی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صنعت و معدن آن را تایید کند.   یعنی آنها کارشناسی کنند که طرح ارائه شده توجیه اقتصادی دارد. یکی دیگر از دستگاه‌های نظارتی بانک‌ها هستند، آنها ارزیابی می‌کنند فردی که می خواهد برای طرح مورد نظر وام بگیرد توانایی بازپرداخت را دارد. بعد از انجام این دو مرحله ناظر سوم وزارت کار است که در آنجا سیستمی طراحی شده که مراحل تصویب طرح و پرداخت تسهیلات در آن پیگیری می شود. یک نظارت عالیه هم طرف سازمان برنامه اعمال می‌شود. ما به استان‌ها که سفر می کنیم در کارگروه اشتغال همه باکس‌های نظارتی به خصوص دوتای آخری را می‌بینیم. یعنی وزارت کار و سازمان برنامه هرکدام نظارت خود را اعلام می کنند و بالا دست آنها هم کارگروه ملی قرار دارد که خود معاونت توسعه روستایی است، آنجا هم با حساسیت بالایی به نظرات کارشناسی دقت می‌کنیم که انحرافی صورت نگیرد.

   اگر وامی دچار انحراف شده باشد چه کار می‌کنید؟

  امید: اگر مشخص شد که واحدی انحراف پیدا کرده است و با این تسهیلات کار نکرده و یا در روستا اشتغالی ایجاد نکرده است، بانک تسهیلات داده شده را به تسهیلات عادی با سود متعارف تبدیل می‌کند که البته در همه استان‌ها تقریبا مواردی وجود داشته است.

   

  ایرنا: درباره استفاده از شبکه‌های آبیاری نوین در روستاها چه برنامه ای دارید؟

  امید: موضوع آبیاری نوین بسیار مهم است و  کارهای خوبی انجام شده است. به عنوان مثال هرچقدر که توانستیم در آب صرفه جویی کنیم به زمین های زیرکشت اضافه کردیم. قبلا با آبیاری غرقآبی و سنتی می‌توانستیم یک هکتار زمین را کشت و آبیاری کنیم اما امروز با آبیاری تحت فشار به جای یک هکتار سه هکتار را آبیاری و کشت می‌کنیم که این اتفاق در کشور افتاده است. البته ما الان روش های جدیدتری مثل کشت های گلخانه ای  هم داریم. که در قانون برنامه ششم باید به سطح ۱۶ هزار هکتار برسد. الان این رقم به ۱۵ هزار هکتار رسیده و  بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی شاید زودتر به  عدد ۱۶ هزار هکتار برسیم.  

  در این زمینه می توانیم از استارتاپها و شرکتهای دانش بینان هم استفاده کنیم. مکرر دیده شده که استارتاپها شیوه های نوین آبیاری طراحی کرده اند که در بعضی از طرح‌ها تا یک دهم مصرف آب را می‌توانست کاهش دهد. اگر این شیوه‌ها را در روستاها رایج کنیم و به آنها بها و امکانات دهیم خیلی در بحث مصرف آب موثر خواهد بود.

   

  ایرنا: بعضا در زمان برداشت محصولات شاهد هستیم که محصولات تولیدی کشاورزان دستشان می ماند. شما برای جلوگیری از این وضعیت چه برنامه ای دارید؟

  امید: من این موضوع را با وزارت جهادکشاورزی مطرح کردم. چند وقت پیش که به اردبیل رفته بودم محصولات آنها دچار مشکلات فروش شده بود. «سیر» در آنجا که یک محصول خوب در کشور است نمی توانند صادر کنند. از مدیران پرسیدم که چرا گذاشتید شرایط این گونه شود. اسناد متعددی آوردند که از طریق ادارات کل جهاد بخش‌های ترویجی و نظارتی به کشاورزان آن منطقه گفته‌اند که امسال شما سیر نکارید ولی آنها گوش نکردند و کار خودشان را انجام دادند. معتقدم این که صرفا به مردم بگوییم چه بکارند اعمال سیاست نمی‌شود. باید جدی‌تر وارد این حوزه شویم. باید فرهنگ سازی شود ولی بهترین شیوه که در دنیا هم وجود دارد اتحادیه ها هستند. آقای حجتی و معاونین وزارت جهاد معتقدند که در دنیا اتحادیه‌ها تعیین کننده هستند. حتی در قیمت و برندگذاری، فروش، بازاریابی از طریق پایانه‌هایی که اتحادیه دارند، انجام می شود. حتی اتحادیه مشخص می‌کند که امسال چه محصولی کاشته شود و خودش تعهد می کند که محصول را بخرد و خودش هم برای آن بازار پیدا می کند. متاسفانه در کشور اتحادیه منسجم نداریم و در سیاست کشاورزی کشور تقریبا انفرادی عمل می کنیم. یعنی زمینی که برای خود من است هر چیزی که هرسال دوست داشته باشم به تشخیص خودم می‌کارم و کسی به من نگفته که چه چیز بکارم. اینجا است که به مشکل برخورد می کنیم یعنی زمان فروش محصول می‌بینیم که همه مثلا رفتند یک محصول کاشتند. راه حل آن راه اندازی اتحادیه‌های قوی در کشور است. اتحادیه کشاورزی داریم، اتحادیه تعاونی روستایی هم داریم ولی منسجم نیست نیاز به تقویت این اتحادیه ها داریم تا مانند اتحادیه های دنیا کارکرد داشته باشند.
   

  ایرنا: برای بهداشت و درمان و بیمه روستاییان چه طرح و برنامه ای دارید؟

  امید: یکی از طرح های خوب دولت در روستا بیمه سلامت است. بیمه سلامت با رویکرد پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در حال اجرا است. الان حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار روستایی بیمه اجتماعی هستند و بیمه درمان تقریبا صددرصد است. یعنی از ۲۱ میلیون جمعیت روستایی ۱۸ میلیون بیمه سلامت هستند و مابقی بیمه‌های دیگر هستند. بیمه سلامت یک بیمه پایه است که با اطمینان اجرا می‌شود.

  البته بیمه دیگر که دولت روی آن تاکید داشته و انجام شده بیمه اجتماعی روستاییان است. بیمه اجتماعی شامل از کارافتادگی، عدم توانایی کار، نقض عضو و فوت است که روستاییان می‌توانند از آن استفاده کنند. تاکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر با خانواده مشمول طرح بیمه اجتماعی روستایی هستند.

  یکی از برنامه هایی که در این حوزه روی آن خیلی کار شده و دقت کردیم که نرخ آن را بالا ببریم بیمه اجتماعی است. در حال حاضر یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر یعنی حدود ۲۰ درصد جمعیت روستایی را شامل می شود که باید حتما آن را توسعه داده و به آن توجه کنیم. روستایی که دامداری، کشاورزی، صنایع دستی و کارهای مختلف انجام می دهد و تولید کننده است نباید نگران آتیه خود باشد. دولت تا به امروز در خصوص پرداخت بیمه روستاییان میزان دوسوم هزینه را پرداخت می کرده است و یک سوم را خود افراد می دادند. این فرمول الان هم وجود دارد. البته کارگروه مشخصی را در این زمینه تعیین کردیم و با دوستانمان در بیمه اجتماعی به دنبال  ظرفیت ها و قالب هایی هستیم که بتوانیم این کار را در کشور توسعه دهیم.

   

  ایرنا: تسهیلاتی که برای اشتغال پایدار روستایی پرداخت می شود، از زمان ارائه طرح تا زمان پرداخت بازده زمانی را طی می‌کند با توجه به تورم بوجود آمده در این بازه زمانی آیا برنامه ای برای جبران تورم دارید؟

  امید: کارگروه ملی نسبت به این مساله که درخواست همه استان‌ها بود واکنش مثبت نشان داد و هر طرحی که اظهار کرد که نمی‌توانم با این پولی که دادید کار را انجام دهم ۳۰ درصد میزان تسهیلات را افزایش دادیم. به عنوان مثال اگر قرار بود ۱۰۰ میلیون دریافت کند، ۳۰ میلیون به آن اضافه کردیم.
   

  ایرنا: الان وضعیت تورم در مناطق روستایی در مقایسه با مناطق شهری چگونه است؟

  امید: نرخ تورم در روستاها مقداری از شهرها پایین‌تر است. آخرین آمار را ندارم ولی معمولا پایین‌تر است چرا که روستاها کانون تولید هستند. تورم به روستاها هم آسیب زده است. در واقع اثراتی که تورم در شهرها دارد به نوعی به روستاها  وجود دارد. با این حال در اقلام اساسی  وضعیت روستاها کلا وضعیت نرمال‌تر است.
   

  ایرنا: امسال وقوع سیل در مناطقی از کشور تاثیرات مخربی برای مردم و روستاییان در پی داشت. برنامه شما برای جبران خسارت‌های روستاییان چیست درباره زمین کشاورزی و یا دام‌های آنها چیست و چه اقداماتی در این زمینه انجام داده‌اید؟

  امید: در این رابطه دکتر جهانگیری جلسه مهمی با حضور استانداران مناطق سیل زده به خصوص سه استانی که کانون اصلی بودند یعنی گلستان، لرستان و خوزستان به همراه وزیران مربوطه برگزار کردند در این جلسه تصمیم گرفته شد که تسهیلات روستایی در رابطه با مسکن روستایی به مردم تخصیص داده شود که البته دریافت می کنند. بنابر آماری که در این جلسه داده شد مشخص شد که بیش از ۵۰ درصد مردم تسهیلات را از نظر ریالی دریافت کرده‌اند. در بحث تسهیلات اشتغال بلاعوض و تسهیلات دیگر مقداری موجب نگرانی وجود داشت که آقای جهانگیری بر پیگیری این مسئله هم تاکید کردند ومقرر شد سرعت پرداخت تسهیلات برای اشتغال در روستاها افزایش پیدا کند. البته یک مقدار از کندی کار به سامانه هایی مربوط بود که برای ثبت نام خسارات طراحی شده بود. دولت برای جبران خسارت در حوزه زیرساخت ها دولت ۳ هزارمیلیارد تومان اختصاص داد. دستگاه‌هایی مانند ‌راه آهن، بهداشت و نیرو تقاضا داشتند که این تسهیلات زودتر آزاد شود. قرار شد سازمان برنامه و بودجه زودتر این تسهیلات را فراهم کند که زیرساخت‌های روستایی در اولویت قرار بگیرد. البته این به این معنا نیست که اصلا کار نشده ا ست. با همان امکانات سازمان‌ها کارهای اولیه صورت گرفته است ولی این اقدامات به معنای بازسازی قطعی و اصلاح شبکه مثلا آبرسانی نیست که قرار شد دولت کمک کند.

   

  ایرنا: برای جبران خسارات طرح‌ها و تسهیلاتی که بعضی از روستاییان برای ایجاد شغل دریافت کرده اند برنامه‌ای دارید؟

  امید: همه طرح ها بیمه است و دولت برای اولین بار در بخش کشاورزی تسهیلات بلاعوض تعریف کرد. عدد بلاعوض آن هم مشخص است مثلا برای استخر ماهی این قدر میلیون تومان کمک بلاعوض  می‌کنم. یا مرزعه و یا باغی که خسارت دیده این تومان و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هم برای مزارع بزرگ و شبکه های آبرسانی تعریف کرد. در کنار آن تسهیلات هم تعریف کرد. یکی از بخش هایی که روی این قضیه مصر بود و جدی دنبال می‌کرد معاونت توسعه روستایی بود که از روز اول سیل دیدیم که شغل آنها آسیب دیده است به دولت گفتیم و دولت تسهیلات را اعمال کرد. روستایی وقتی شغلش آسیب می بیند رو به مهاجرت می آورد بنابراین گفتیم که شما شغل آنها را راه بیاندازید خودشان حاضر هستند که خانه‌های خود را بسازند. دولت نسبت به این مساله با نظر جدی نگاه کرد. دکتر جهانگیری خیلی به این مساله حساس بود که حتما اشتغال را در اولویت قرار دهید بنابراین پرداخت های بلاعوض صورت می‌گیرد.

   

  ایرنا: برای روستاهای مرزی چه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است؟

  امید: در تسهیلات اشتغال پایدار روستایی ۲ درصد نرخ اشتغال روستاهای مرزی را کاهش دادیم. یعنی در روستاهای غیرمرزی ۶ درصد و در روستاهای مرزی نرخ تسهیلات ۴ درصد شد این بزرگترین کمکی بود که دولت میتوانست در این زمینه انجام دهد. علاوه بر این در قالب تعاونی‌های مرزی خیلی از روستاهای مرزی ما که با کشورهای دیگر مرز مشترک دارند در بحث سوخت کمک‌های خوبی به روستاها می‌شود و استانداران در این زمینه اختیارات خوبی دارند. روستاهای مرزی از حساسیت های فوق العاده بالایی برخوردار هستند، در واقع هرچقدر روی این بخش انرژی و وقت گذاشته شود، ارزش آن را دارد البته به طور قطع برای این کار هم تلاش می کنیم که توجه بیشتری بشود.
   

  ایرنا: درخصوص سهم زنان در اشتغال روستاییان توضیح دهید؟

  امید: از ۱۵۰ هزار نفری که در قالب یکصد هزار طرح اشتغال زایی مشغول به کار شدند، ۴۱ درصد آن خانم ها هستند و این برای نخستین بار است که حضور بانوان در بخش اشتغال آن هم در بخش اشتغال روستایی این قدر پررنگ است. تقریبا بی‌سابقه است که ما تسهیلاتی را در کشور ایجاد کنیم و اینقدر سهم خانم ها در آن بالا باشد.  

   

  ایرنا: اولویت دولت در پرداخت تسهیلات روستاییان به کدام طرح‌ها است؟

  امید:سال گذشته ما اولویت مناطق کشور را احصاء کردیم و این اولویتها به وزارت کار و کارگروه ملی اعلام شد اما کارگروه ملی در این زمینه زیاد دخالت کرد. استان‌ها با توجه به اقلیم و موقعیتی که دارند باید خودشان اولویت را بگویند حتی شهرستان ها در چه زمینه تسهیلات نیاز دارند. ما قبلا گفتیم ۴۵ درصد در کشور بخش کشاورزی، ۱۵ درصد گردشگری و صنایع دستی داریم، ۱۰ درصد خدمات صنایع کوچک، اینها را مشخص کردیم در حالی که اقلیم استان‌ها متفاوت است بعضی از استان‌های ما درصد قابل توجهی کشاورزی دارند. اگر در گیلان بگوییم ۴۵ درصد برای کشاورزی بدهیم در سمنان یا یزد هم همین درصد را در نظر بگیریم که نمی‌شود چرا که اقلیم آنها خیلی باهم متفاوت است بنابراین باید این را در اختیار استان‌ها بگذاریم که خودشان در این زمینه کار کنند.  در مجموع ما دنبال کارهایی هستیم که بنیاد آن در روستاها کاشته شود ما اصلا مدافع طرح‌هایی که قابل انتقال به شهر باشد، نیستیم. مثل خرید خودرو برای حمل و نقل روستا که ظاهرش قشنگ است اما خودرو را که نمی شود در روستا نگه داشت. در بخش خدمات هم با حساسیت بالایی گفتیم که پرداخت ها صورت بگیرد. اما طرحهایی  مثل بوم گردی و طرح های کشاورزی  منحصر به روستا است یعنی شما نمی توانید گاو را در شهر نگه داری کنید.

   

  ایرنا: درکنار کارهای اقتصادی در روستاها برنامه‌ای برای کارهای فرهنگی و اجتماعی دارید؟

  امید: وزارت آموزش و پرورش یکی از متولیانی است که در حال کار در این زمینه است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه کارهای خوبی انجام داده است. وزارت ورزش و جوانان هم بخشی از کار را بر عهده دارد.

  ما بسته ای را به کمیسیون اجتماعی دولت دادیم که همه مراحل آن طی شده است. بر اساس این بسته مشخص شده است تمام دستگاه هایی که در روستاها کار فرهنگی می کنند باید با معاونت توسعه و روستایی هماهنگ باشند و گزارش‌ها و عملکردهایشان را ارایه دهند در واقع همانند نظارت بر پروژه هایی که برای زیرساخت‌ها انجام می‌شود، در بحث های فرهنگی هم باید نظارت داشته باشم.

  نباید فراموش کنیم که زیرساخت ها در روستاها به نسبت گذشته خیلی بهتر شده و تقریبا قابل قیاس با گذشته نیست. باید به زیرساخت های فرهنگی روستا توجه کنیم و دقت بالاتری داشته باشیم. یکی از طرح هایی که دنبال آن هستیم این است که افراد خودشان مراکز فرهنگی و ورزشی و حتی اجتماعی روستاها را بسازند و اداره کنند. دولت نیاز نیست که در روستا برود و سالن داری کند. افرادی سرمایه گذاری کنند و ما هم به آنها کمک می‌کنیم. البته ما در شروع کار هستیم هیچ جای دنیا این گونه نیست که همه امکانات اعم از فرهنگسراها و مدارس و ‌ورزشگاه ها برای دولت باشد. کار فرهنگی برای دولت جز هزینه چیزی ندارد. دولت باید سوبسید بدهد و کمک کند.

  مطمئن باشید اگر بخش خصوصی این مراکز را اداره کند به طور تمام وقت از مراکز فرهنگی استفاده می کند. یک سالن برای دستگاه اداری است شاید حداکثر ۲۰ درصد از این ظرفیت استفاده شود چرا که فاکتورهایی در آن گذاشته می شود. اما زمانی که در اختیار بخش آزاد قرار دهیم از تمام ظرفیت استفاده میکند چون باید درآمد زایی کند تا هزینه هایش تامین شود بنابراین ما در روستاها دنبال این فرمول هستیم. البته این کار شروع شده و مجموعه ورزش و جوانان هم با این قضیه همراه است.

  یکی از برنامه هایی که با جدیت به دنبال آن هستیم  این است که با تسهیلاتی که در اختیار داریم این کار را انجام دهیم. یعنی به مردم بگوییم که هرکس در روستا سالن ورزشی، کتابخانه ساخت ما تسهیلات ارزان قیمت می دهیم یعنی برود بسازد و خودش هم از آن بهره برداری کند. در دنیا راه ها و اتوبان‌ها و زیرساخت‌ها را این گونه توسعه می‌دهند.

  در کشور ما دولت زیرساخت‌ها را ساخت ولی بعد از زیرساخت ها کارهای فرهنگی، ورزشی، عمومی، کتابخانه، سینما اینها را مردم باید خودشان کار کنند این اشتباه است که دولت بخواهد در این زمینه‌ها ورود پیدا کند. این بحث کهنه است در روستاها باید جلوی آن بایستیم شاید بگویند توجیه ندارد فعلا در روستاهایی که توجیه دارد این کار را انجام دهیم. ما ۵۰۰ روستا بالای ۳۵۰۰ خانوار در کشور داریم و باید از این فرمول استفاده کنیم.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: سالانه ۹ هزار و ۶۸۰ تن نوشت‌افزار و لوازم اداری در ۲ واحد صنعتی این استان تولید می‌شود و خانواده‌های ایرانی با خرید این اقلام می‌توانند از تولید ملی حمایت کنند.

  خانواده‌ها از تولید ملی نوشت‌افزار در سمنان حمایت کنند

  اخبار استانی  _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  بهروز اسودی : خانواده ها با توجه به فعالیت این واحدهای تولید نوشت افزار در سمنان، با خرید این اقلام داخلی، به چرخه اقتصادی تولید این استان کمک کنند.

  وی بیان کرد: واحد تولیدی نوشت‌افزار در شهرک صنعتی ایوانکی با تولید سالانه ۹ هزار و ۲۸۰ تن انواع دفترچه و لوازم اداری و مدرسه و اشتغال ۱۱۵ نفر در استان سمنان فعالیت دارد.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: یک واحد تولیدی نوشت افزار دیگر با ظرفیت تولید ۴۰۰ تن مدادپاکن و وسایل ترسیمی و هفت هزار و ۵۰۰ قراض مغز اتود و اشتغال ۳۰ نفر مشغول به فعالیت است.

  وی، به ضرورت خرید کالای ایرانی با هدف رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال تاکید و تصریح کرد: خانواده‌ ها با خرید هر نوشت ‌افزار داخلی، در آستانه سال نو تحصیلی، موجب رفع نیاز روز جامعه یعنی اشتغال جوانان می شوند.

  ۵۴ بازرس ناظر فروش و عرضه نوشت افزار در سمنان

  اسودی اضافه کرد: ۵۴ بازرس این سازمان و اتاق ‌های اصناف شهرستان ‌ها، بر نحوه عرضه و فروش نوشت ‌افزار، کیف و کفش در استان نظارت دارند.

  وی به تشدید نظارت ها بر عرضه و فروش نوشت افزارها در آستانه بازگشایی مدارس در سمنان تاکید و بیان کرد: این طرح تا دهم مهر ماه به منظور بازرسی، نظارت بر قیمت، تامین و توزیع و خدمات اولویت ‌دار ویژه آغاز سال تحصیلی اجرا می شود.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: هدف این طرح، نظارت بر نحوه فروش نوشت‌ افزار، جلوگیری از عرضه انواع نوشت ‌افزار تقلبی و غیراستاندارد وارداتی و برخورد قانونی با کالاهای قاچاق در بازار با رویکرد حمایت از تولیدات داخلی و همچنین جلوگیری از بروز کمبود کالا، کم‌فروشی و افزایش غیرمنطقی قیمت ها است.

  سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در استان سمنان یک‌هزار و ۱۶۲ مدرسه با پنج هزار و ۷۳۳ کلاس درس و هشت هزار و ۵۰۰ معلم پذیرای ۱۲۳ هزار و ۵۰۱ دانش آموز خواهد بود.

   تکمیل مطالعات مرحله اول طرح ملی انتقال آب خزر، برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره ایل سنگسر در آبان، مرگ یک نفر در ریزش معدن زغال سنگ ریزچال دامغان، مرگ سه تن در تصادف موتورسیکلت با کامیون در دامغان و راهیابی ورزشکاران استان به اردوی انتخابی تیم‌های ملی، بخشی از خبرهای مهم استان سمنان در هفته گذشته بود.

  اخبار استانی  _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  استان سمنان در هفته گذشته (از شانزدهم تا بیست و دوم شهریور  ۹۸) شاهد رخدادها و اخبار مختلفی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، بود که برخی از این اخبار و رویدادها در این گزارش مرور می‌شود.


  اقتصادی

  محمد کهریزی، مجری طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی شنبه گذشته در ششمین نشست ستاد راهبردی آب استان در سالن غدیر استانداری سمنان
  گفت: مطالعات مرحله اول طرح ملی انتقال آب خزر به فلات مرکزی کامل شده است.
  علیرضا آشناگر استاندار سمنان یکشنبه گذشته در نشست بررسی مشکلات بخش بیارجمند شاهرود در سرسرای جلسات شهرداری این شهر اظهار داشت: برای توسعه استان هشت اولویت در نظر گرفته شده که توسعه کشت گلخانه ای از مهم ترین آنهاست ،با برنامه ریزی مناسب این هدف تحقق می‌یابد.
  مهدی صمیمیان مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: ۶۸۵ کیلومتر از جاده‌های روستایی استان خاکی و برای تردد وسایل‌نقلیه نامناسب است.
  مریم عرب رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف استان سمنان پنجشنبه گذشته در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: ۶۹۷ تن انواع اقلام غذایی از یکم تا دهم محرم در هشت شهرستان استان تامین و توزیع شد.
  حسین دهقان مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: ۳۱ هکتار زمین دولتی در استان برای ساخت ۴۹۲ واحد مسکونی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
  محمدباقر منوچهری مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: ارزش خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان تاکنون به یکهزار و ۴۷۰ میلیارد ریال رسید.
  احسان عباسپور مدیر تعاون روستایی استان سمنان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه بذر غلات مورد نیاز استان حدود چهار هزار و ۵۰۰ تن است، گفت: استان از ۲ سال قبل در تولید بذر غلات مانند گندم و جو خودکفا شده است.
  مراد خادم مدیرکل امور عشایری استان سمنان شنبه گذشته در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: ۹۵۰ خانوار از مجموع سه هزار و ۱۸۱ خانوار عشایر استان عضو صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر کشور و از خدمات این صندوق بهره‌مند هستند.
  گازرسانی به روستای مهماندویه دامغان از دیگرخبرهای مهم اقتصادی استان سمنان در هفته گذشته بود.

  فرهنگی
  مهدی جمال مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان روز یکشنبه در دیدار با برگزارکنندگان جشنواره ایل سنگسر در قالب کارگروه‌های مختلف، ابراز داشت: جشنواره ایل سنگسر به عنوان رویدادی ملی ۲۲ تا ۲۴ آبان ۹۸ با محوریت صنایع دستی برگزار می‌شود.
  سرهنگ محمد حسن سلامی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۱۰ میلیون بازدید از موزه فرهنگی دفاع مقدس استان از ابتدای مهر تا اسفند ۹۸ هدفگذاری شد.
  میثم قدس پور دبیر سوگواره بین‌المللی مهر محرم  روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: علاقه‌مندان برای شرکت در دوازدهمین دوره مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم که در سطح بین‌المللی پنجمین دوره را تجربه می‌کند، به پایگاه رسمی مهر محرم مراجعه کنند.
  قدرت الله چتری معاون حج و زیارت استان سمنان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: ۲هزار و ۱۸۰ نفر از استان برای بهره‌مندی معنوی و شرکت در پیاده‌روی اربعین حسینی در سامانه سماح نام‌نویسی کرده‌اند.

  اجتماعی
  رضا محمدی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: یک شرکت تعاونی مرغداران به دلیل اخفاء و امتناع از عرضه کالا در این استان محکوم به جزای نقدی شد.
  سرهنگ عبدالله حسنی فرمانده انتظامی استان سمنان روز یکشنبه به خبرنگاران اظهارداشت: محموله‌های قاچاق شکر و ظروف کریستال خارجی در شهرستان شاهرود کشف شد.
  محمود پورمعظمی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دامغان شنبه گذشته در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ریزش معدن زغال سنگ ریزچال دامغان عصر شنبه موجب مرگ یک نفر و زخمی شدن فرد دیگری شد.
  سرهنگ تقی کبیری رئیس پلیس راه استان سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی یک تصادف فوتی در محورهای استان رخ داد که سه نفر در برخورد موتورسیکلت با کامیون در محور دامغان- جندق جان باختند.
  مصدوم شدن ۲ تن بر اثر سقوط از ارتفاع در بخش بیارجمند شاهرود، یک کشته و یک مجروح در برخورد خودروی سمند و نیسان در محور دامغان- سمنان، مصدومیت ۹ تن از هموطنان در تصادف زنجیره‌ای سه خودرو در محور شاهرود- دامغان، اخبار حوادث هفته گذشته در استان سمنان بود.

  علمی
  روح الله رفعی رئیس گروه همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه سمنان شنبه گذشته به خبرنگاران اظهار داشت: نام دانشکده دامپزشکی این دانشگاه در فهرست دانشکده‌های مورد تایید انجمن دامپزشکی آمریکا قرار گرفت.
  ایرج مصطفوی مدیرکل هواشناسی استان سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: بارندگی از ابتدای مهر ۹۷ تا شانزدهم شهریور امسال در استان نسبت به بلند مدت ۴۵.۹ درصد افزایش یافت.
  قرارگرفتن دانشگاه سمنان در جمع ۴۰ دانشگاه ایران در میان برترین‌های رتبه‌بندی جهانیِ دانشگاه‌ها در موسسه آموزش عالی تایمز و قرارگیری تیم دانشگاه سمنان در نخستین حضور در لیگ ستارگان بورس ایران در بین ۱۰ تیم برتر، از مهمترین خبرهای علمی استان سمنان در هفته گذشته بود.

  مشاور معاون اجرائی رییس جمهوری گفت : آزادراه حرم‌تاحرم از طرح‌های بسیار خوب و موثر در کشور است ، مسئولان این طرح را بر اساس مطالعات انجام شده با جدیت دنبال کنند.

  تکمیل طرح حرم‌تاحرم با جدیت دنبال شود

  اخبار سمنان _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  علی اصغر احمدی یکشنبه  در نشست بررسی مشکلات بخش بیارجمند با حضور نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی و استاندار سمنان در سالن جلسات شهرداری بیارجمند با بیان اینکه در شرایط کنونی مدیران با محدودیت های قانونی مواجه هستند، افزود : باید توجه لازم را نسبت به مشکلات موجود داشته و موارد اولویت دار را مطالبه و اجرایی کرد.

  وی با بیان اینکه منطقه بیارجمند ظرفیت های فراوانی در بخش صنعت و معدن دارد تصریح کرد : بخش های معدنی وصنعتی این بخش می تواند منجر به ایجاد صنایع ثروت آفرین و اشتغال زا گردد .

  احمدی گفت : بیارجمند دربخش های صنایع وابسته به مواد اولیه موجود در منطقه مانند کشاورزی و گردشگری در منطقه خارتوران دارای ظرفیت های فراوانی است.‌

  مشاور دفتر ریاست جمهوری با بیان اینکه تثبیت جمعیت بدون حفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصت های شغلی امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد : بخش کویری بیارجمند، از امنیت لازم برخوردار است که در صورت مهاجرت مردم به شهرستان های مجاور، امنیت کویر نیز به مخاطره خواهد افتاده ، بنابراین باید تمهیدات لازم در این زمینه فراهم شود.

  احمدی با اشاره به اینکه این بخش قابلیت های گردشگری فراوانی دارد، افزود : ایجاد طرح های گردشگری  و استفاده از شرکت های بین المللی کشور در زمینه اشتغال ضرورت دارد.

  وی با اشاره به اینکه خانه های بومگردی نقش بسزایی در جذب گردشگران دارد، افزود : زمینه رونق گردشگری در این منطقه با توجه به اینکه از مناطق زیبای روستایی و کویری برخوردار است صورت پذیرد.

  بیارجمند که مرکز این بخش است در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود قرار دارد و تا شهر سمنان، مرکز استان، ۳۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

  این بخش  در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد و شناساندن ظرفیت‌های آن برای ایجاد رونق اقتصادی منطقه ضرورت دارد .

  بخش بیارجمند از غرب به رشته‌کوه‌های سوخته‌کوه و کی‌کی و از شمال به جاده آسفالته تهران-مشهد و شهرستان میامی و از جنوب به کویر مرکزی ایران و از شرق به شهرستانهای طبس ، بردسکن و سبزوار استان خراسان رضوی محدود است.

  پارک ملی حفاظت شده توران که در فاصله ۴۸ تا ۱۴۹ کیلومتری شهر بیارجمند واقع شده از اماکن مهم دیدنی منطقه است.

   این پارک ملی بزرگ‌ ترین ذخیره‌گاه زیستکره در ایران به ‌شمار می رود.

   استاندار سمنان گفت: برای توسعه استان هشت اولویت در نظر گرفته شده که توسعه کشت گلخانه ای از مهم ترین آنهاست ،با برنامه ریزی مناسب این هدف تحقق می‌یابد.

  اخبار سمنان _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  علیرضا آشناگر یکشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش بیارجمند شاهرود در سرسرای جلسات شهرداری این شهر با بیان اینکه توسعه بخش کشاورزی استان ضرورت دارد افزود : توسعه کشت گلخانه ای نیازمند ارائه مشوق های لازم برای کشاورزان است که بسترهای آن فراهم می گردد.

  وی گفت : بخش بیارجمند و اقلیم این منطقه برای توسعه ی کشت گلخانه ای مستعد است ‌،مسئولان برای رونق تولید محصولات گلخانه ای اقدام نمایند.

  استاندار سمنان یکی از محدودیت های جدی استان را کمبود آب دانست و تصریح کرد :  مدیریت منابع آبی موجود و تولید محصولات با کیفیت با کمترین مصرف آب از سیاست های اساسی کشور است .

  وی افزود : با برداشت ۷۷ درصد از منابع آب زیرزمینی، رکورد بیشترین برداشت آب را از این منابع داریم که لازم است اقدام جدی برای کاهش مصرف صورت پذیرد.

  ‌آشناگربا بیان اینکه توسعه استان در بخش های مختلف نیازمند عزم جدی مردم و مسئولان است ،تصریح کرد :  توجه به توسعه استان متوازن و همه جانبه است و تلاش می شود اعتبارات و امکانات استانی عادلانه توزیع گردد.

  ‌استاندار سمنان با اشاره به سفر ریاست جمهوری به این استان در سال گذشته اظهارداشت : بیشرین اعتبارات سفر ریاست جمهوری در حوزه راهسازی تخصیص یافت .

  وی به محدودیت های اعتباری کشور هم اشاره کرد و افزود : پیگیری رفع مشکلات کارخانه سیمان بیارجمند در راستای رونق تولید ضروری است که کارهای لازم انجام خواهد شد.

  آشناگر گفت : ۸۰۰ میلیارد ریال برای انجام طرح های آبخیز داری در استان اختصاص یافته که بخش زیادی از آن در بیارجمند مصرف خواهد شد.

  وی بر محرومیت زدایی بخش بیارجمند هم تاکید کرد و  افزود : تلاش می شود با نگاه ویژه برای سرعت بخشی به رفع محرومیت ها و محدودیت های منطقه طرح های لازم ارائه شود.

   در این نشست ، استاندار سمنان بر باز آفرینی بخش قدیمی شهر بیارجمند ،رفع مشکلات و تحقق مطالبات مردم منطقه در خصوص منابع آبی و زمین های کشاورزی و ساخت سالن جدید ورزشی تاکید کرد.

  مشاور معاون اجرایی رییس جمهور، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی و استاندار سمنان و مسئولان شهرستان شاهرود در آئین عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که با حضور جمعی از سوگواران حسینی (ع) در بیارجمند برگزار شد، شرکت کردند.

  بیارجمند که مرکز این بخش است در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود قرار دارد و تا شهر سمنان، مرکز استان، ۳۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

  بیارجمند در حاشیه کویر وخشک ایران قرار دارد و شناساندن ظرفیت‌های آن برای ایجاد رونق اقتصادی منطقه ضرورت دارد .

  بخش بیارجمند از غرب به رشته‌کوه‌های سوخته‌کوه و کی‌کی و از شمال به جاده آسفالته تهران–مشهد و شهرستان میامی و از جنوب به کویر مرکزی ایران و از شرق به شهرستانهای طبس ، بردسکن و سبزوار محدود می‌باشد.

  پارک ملی حفاظت شده توران که در فاصله ۴۸ تا ۱۴۹ کیلومتری شهر بیارجمند واقع شده از اماکن مهم دیدنی منطقه است.

   این پارک ملی بزرگ‌ ترین ذخیره‌گاه زیستکره در ایران به ‌شمار می رود.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

  طراحی سایت :شرکت مهرارقام رایانه