- يكشنبه 5 خرداد 1398

  فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: پراکندگی و وسعت عرصه های منابع طبیعی استان و صعب العبور بودن دسترسی به این عرصه ها، ضرورت داشتن بالگرد برای اقدام به موقع هنگام آتش سوزی را دو چندان می کند.

  سرهنگ علیرضا ابوطالبی عصر پنجشنبه در گفت با بیان این که زمان مولفه ای مهم در مهار آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی و کاهش خسارت ناشی از آن است افزود: راه دسترسی به برخی مناطق مرتعی و جنگلی استان سمنان صعب العبور است و گاه 2 تا سه ساعت برای رسیدن به محل زمان لازم است.
  وی ادامه داد: این صرف زمان موجب افزایش وسعت آتش سوزی و نابودی عرصه های منابع طبیعی می شود.
  وی افزود: استان سمنان، استان چهارم کشور در زمینه وسعت عرصه های منابع طبیعی است و این وسعت و پراکندگی عرصه ها، گواه ضرورت یک بالگرد برای مهار آتش سوزی در عرصه های مرتعی و جنگلی استان سمنان است.
  به گزارش ایرنا، وسعت عرصه های منابع طبیعی استان سمنان در حدود 9.7 میلیون هکتار است که 38.5 درصد از این وسعت را عرصه های مرتعی تشکیل می دهد و از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.
  فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ابراز داشت: تهیه بالگرد نیازمند اعتبار است و اکنون چنین اعتباری در اختیار یگان حفاظت منابع طبیعی نیست.
  وی تصریح کرد: یگان حفاظت استان برای رفع نیاز به بالگرد برای مهار آتش در مناطق صعب العبور در صدد امضای تفاهم نامه با هلال احمر برای همکاری در شرایط بحرانی است.
  فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ابراز داشت: سال گذشته سه میلیارد و 600 میلیون ریال از محل اعتبار استانی و 2 میلیارد و 900 میلیون ریال از محل صندوق توسعه ملی برای بخش حفاظت، گشت و مراقبت اطفای حریق در استان سمنان در نظر گرفته شد که میزان تخصیص کمتر از این میزان بوده است.
  سال گذشته حدود 25هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان سمنان دچار آتش سوزی شد.
  در استان سمنان به ازای هر 170 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی یک جنگلبان وجود دارد که پاسخگوی نیازها نیست.

  رییس اداره دامپزشکی میامی گفت : امسال محل نگهداری 26 هزار راس دام سبک وسنگین دامداران این شهرستان بطور رایگان سمپاشی شد.

  غلامرضا همتیان پنجشنبه در گفت : در این مدت واکسیناسیون دام های سبک وسنگین علیه هشت نوع بیماری خطرناک به تعداد 184هزارو340 دوز انجام شد.
  وی افزود: پارسال هم محل نگهداری 180هزارراس دام سبک وسنگین شهرستان سمپاشی شده و حمام کنه برای آن ها فراهم گردید.
  همتیان اضافه کرد: با تلاش و پیگیری اداره دامپزشکی شهرستان میامی میزان سهمیه سم رایگان دریافتی شهرستان در سال 98 نسبت به سال گذشته 300درصد رشد داشت و به همین خاطر تمامی دامداران از خدمات سمپاشی رایگان دولتی بهره مند خواهند شد.
  رئیس اداره دامپزشکی میامی بااشاره به اینکه 270هزارمترمربع دامداری های شهرستان سال گذشته سم پاشی شد، افزود: واکسیناسیون دام سبک و سنگین علیه هشت نوع بیماری خطرناک به تعداد یک میلیون و135هزارو982دوز انجام شد.
  همتیان بااشاره به تست سل و بروسلوزدرسال97تصریح کرد: از 2هزارراس گاو و گوساله نمونه آزمایش گرفته شد که پاسخ نمونه 34 راس دام مثبت تشخیص داده شد که با همکاری دامداران تلف گردیدند.
  وی مهمترین راهکارهای جلوگیری از سرایت بیماری های مشترک به انسان را رعایت مسائل بهداشتی در خصوص مصرف محصولات خام دامی دانست وگفت:جوشاندن شیر خام به میزان 10 دقیقه قبل از مصرف جهت جلوگیری از بیماری تب مالت ، و سرد کردن گوشت تازه در یخچال به مدت 24 ساعت قبل از فریز کردن آن برای جلوگیری از بسیاری از بیماری های مشترک مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ضروری است.
  رئیس اداره دامپزشکی میامی تصریح کرد:رعایت برنامه زمانبندی واکسیناسیون دولتی و همکاری با گروه های واکسیناسیون اداره دامپزشکی ، سمپاشی منظم دامداری و دامها 2بار ابتدای پاییزو بهار هرسال برای جلوگیری از شیوع بیماری های قابل انتقال باید انجام شود.
  همتیان ادامه داد : گزارش بیماری های مشاهده شده توسط دامداران به اداره دامپزشکی شهرستان برای جلوگیری از شیوع بیماری نیز بسیار ضروری است.
  رئیس اداره دامپزشکی شهرستان میامی از مردم خواست ، در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی مراتب را به اداره دامپزشکی شهرستان و یا سامانه اطلاع رسانی 1512 اداره کل دامپزشکی استان سمنان گزارش کنند.
  در شهرستان میامی واقع در شرق استان سمنان بیش از چهار هزار راس دام سنگین و 200هزار راس دام سبک وجود دارد.

  فرماندار سمنان گفت: چهار هزار و 164 انبار این شهرستان در اجرای طرح سامانه جامع انبارها ثبت شد.

  سید عباس دانایی روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود: از مجموع تعداد انبارهای ثبت شده 494 انبار مرتبط با واحدهای صنعتی، 330 انبار مربوط به واحدهای کشاورزی، 2 هزار و 583 انبار مربوط به اصناف و 128 انبار مربوط به معادن است.
  وی بیان کرد: 20 انبار مربوط به واحدهای بهداشتی و درمانی، 70 انبار مربوط به واحدهای طیور و آبزی و بقیه انبارها مربوط به سایر بخش هاست.
  فرماندار سمنان با تاکید بر ضروری بودن ثبت کالا در سامانه جامع انبارها، ادامه داد: بر اساس طرح سامانه جامع انبارها همه اشخاص حقیقی و حقوقی که کالا خرید و فروش و انبار می کنند باید نشانی و مشخصات دقیق انبارهای خود را در سامانه جامع انبار و مراکز نگهداری کالا ثبت کنند.
  وی تصریح کرد: نظارت بر زنجیره تامین، توزیع و مبارزه با قاچاق، احتکار و اختفاء کالاهای اساسی، اطلاع از آمار کلی میزان جابه جایی کالاها در استان، شناسایی انبارهای پرکاربرد در حمل بار، ثبت اطلاعات انبارهای پربار در سامانه و تشخیص احتکار در صورت فقدان ثبت موجودی کالا در سامانه، از دیگر اهداف اجرای این طرح در استان سمنان است.
  دانایی با اشاره به اهداف اجرای این طرح اظهار داشت: شناسایی انبارهای کالاهای اساسی در استان سمنان به منظور ثبت مکانی انبار و درج اطلاعات با هدف مدیریت بازار کالا از اهداف و وظایف این سازمان در اجرای طرح است.
  وی با بیان اینکه تمام انبارها باید پنجم هر ماه موجودی را به سازمان‌های مربوطه اعلام کنند، اظهارداشت: در صورت نبود رابطه منطقی بین ورودی و خروجی، برای آن انبار پرونده تعزیراتی تشکیل می‌شود.
  فرماندار سمنان تاکید کرد: در صورت رعایت نکردن طرح سامانه جامع انبارها از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی، با آن ها برخورد قانونی می شود.
  استان سمنان از اولین استان های کشور در اجرای طرح ثبت انبارها به منظور جلوگیری از قاچاق کالاست.

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان گفت: یکی از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به تولید است که اهمیت آن در تامین مواد غذایی و سلامت آن دوچندان است.

  حبیب الله خجسته پور روز پنجشنبه در آیین معرفی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با حضور علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان، با بیان این که سلامت نعمتی مجهول است که همواره باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: مقدمه تامین سلامت انسان تامین مواد غذایی سالم است.
  به گفته معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استانداری سمنان، تامین غذا از نیازهای بشری است و تامین غذای سالم حقوق اصلی بشر محسوب می شود.
  خجسته پور ادامه داد: مسئولان برای تامین غذای سالم برای آحاد جامعه تلاش کنند و یکی از دستگاه هایی که در تحقق تامین غذای سالم نقش مهم ایفا می کند دامپزشکی است که با کارعلمی، نظارت و مراقبت، از سلامت جامعه نگهداری و مراقبت می کند.
  وی خاطرنشان کرد: مراقبت از انتقال بیماری های مشترک بین دام و انسان و کنترل بیماری هایی که می تواند منشا خطر برای سلامت انسان و خسارت های فراوان باشد از وظایف خطیر دامپزشکی است.
  وی ابراز داشت: حفاظت از دام دغدغه بشر از گذشته ها بوده است، چرا که تامین سلامت انسان در گرو مولدهای غذایی و دام سالم است.
  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان افزود: عشایر سربازان عرصه تولید هستند که با تامین غذای سالم نقشی مهم در تامین سلامت جامعه دارند.
  خجسته پور بیان کرد: مسئولان امر باید به گونه ای برنامه ریزی کنند تا برای 100 میلیون نفر جمعیت آینده کشور غذای سالم تهیه و تامین شود.
  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان ابراز داشت: محدودیت منابع آب و خاک و مهاجرت شاید در آینده موجب شود هرکس قادر به تامین غذای خودش نباشد و مسئولان باید با برنامه ریزی و داشتن چشم انداز، غذای سالم برای جمعیت آینده کشور تامین کنند و لازمه تامین غذای سالم، دام و طیور سالم است .
  در این آیین حمیدرضا حسینی به عنوان مدیرکل دامپزشکی استان سمنان معرفی و از خدمات محمد سعیدی در این سمت قدردانی شد.

   رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: وقوع سیل در نقاط مختلف بیش از 200 میلیارد ریال به مجموع بخش های تولیدی کشاورزی و دامی در کشور خسارت زد.

  علیرضا رفیعی پور روز پنجشنبه در حاشیه آیین معرفی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان، ابراز داشت: سیلاب های اخیر کشور موجب تلف شدن 23 هزار راس دام سبک و بیش از یکهزار و 300 راس دام سنگین شد.
  به گفته وی، سیلاب های بهار امسال در مجموع موجب تلف شدن بیش از 24 هزار راس دام، از بین رفتن حدود 50 هزار کلنی زنبور عسل و 10 میلیون مرغ شد و به بیش از یک هزار و 200 مرکز تکثیر و پرورش آبزیان خسارت وارد کرد.
  رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: بعد از خسارت های ناشی از سیل، دولت بی درنگ برای جبران خسارت از طرف بیمه ورود کرد.
  وی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در مناطق سیل زده، دامپزشکی با سرعت عمل بعد از وقوع سیلاب برای دفن و امحای بهداشتی دام، طیور و آبزیان اقدامات لازم را انجام داد.
  وی با بیان این که با وقوع حوادث طبیعی مانند سیل طغیان عوامل بیماری زا برای دام و طیور دور از انتظار نیست، خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی کشور به منظور جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر در دام زنده تمام دام های مجاور مناطق سیل زده را واکسینه کرده است.

  **بیماری واگیر دام در کشور وجود ندارد
  رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: با انجام اقدامات پیشگیرانه، مراقبتی و کنترلی سازمان دامپزشکی هیچ گونه بیماری واگیر در جمعیت دامی کشور به دلیل طغیان عوامل بیماری زا وجود ندارد.
  رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: کشور درگیر جنگ نرم است و دشمن امنیت غذایی را نشانه گرفته و جهاد کشاورزی در راس تامین مواد غذایی است.
  وی ادامه داد: تداوم فعالیت واحدهای پشتیبانی، تولید دارو، خدمات و واکسن و ارائه خدمات پشتیبانی به واحدهای فعال لازمه ادامه تولید است و اکنون سمنان یکی از استان های موفق کشور در زمینه پشتیبانی و تداوم تولید است.
  به گفته رفیعی پور، ایران از دانش بومی برای تامین نیازها در حوزه دامی برخوردار است و تکیه بر این پشتوانه رمز موفقیت است.

  **مواد اولیه تولید واکسن تا 2 سال تهیه شد
  رئیس سازمان دامپزشکی کشور ابراز داشت: تمام تولیدکنندگان در بخش پیشتیبانی مانند تولید واکسن، سال گذشته با ارز 42 هزار ریالی مواد اولیه مورد نیاز خود را برای مدت 2 سال خریداری کردند.
  وی با بیان این که کاهش بیماری در دام ها کمک بزرگی به رونق تولید است، تصریح کرد: با مراقبت، نظارت و کنترل دامپزشکی، بیماری هایی مانند تب برفکی، سیاه زخم، هاری و بیماری خسارت باری مانند آنفولانزای حاد پرندگان در سال 97 حدود 28 تا 75 درصد کاهش یافت.
  به گزارش ایرنا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور به منظور شرکت در آیین معرفی مدیرکل دامپزشکی استان به سمنان سفر کرد.
  وقوع سیل، برف و کولاک در روزهای ابتدایی سال 98 موجب تلف شدن 380 راس دام سبک در استان سمنان شد که از این تعداد دام های تلف شده 193 راس دام سبک مربوط به شهرستان میامی، 177 راس در جنوب شهرستان دامغان و 10 راس در شهرستان سرخه بود .

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان گفت: 120 واحد غیرفعال استان با تزریق نقدینگی و رفع مشکلات بیمه و مالیاتی در سال 97 به چرخه تولید بازگشت.

  حشمت الله عسگری روز چهارشنبه در گفت : در سال 97 دست کم 700 واحد راکد در استان سمنان وجود داشت که از این تعداد با تلاش دستگاه های اجرایی و مدیریت اصولی بیش از 120 واحد به چرخه تولید بازگشت.
  وی خاطر نشان کرد: برگرداندن این تعداد واحد غیرفعال با وجود مشکلات مالی قابل توجه و بدهکاری های مالی، بیمه و مالیاتی کار آسانی نبود اما با تلاش و هماهنگی مسئولان این مهم در استان محقق شد.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان ادامه داد: با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم، برنامه پیگیری مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان و بازگرداندن دیگر واحدهای راکد به چرخه تولید در سال 98 ادامه می یابد.
  عسگری اضافه کرد: دست کم 70 واحد صنعتی و تولیدی استان به دلیل مشکلات مالی و دیرکرد در بازپرداخت تسهیلات گذشته از سوی بانک های عامل تملیک شدند که دولت برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید با جدیت تلاش می کند.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود در استان برای رونق تولید و کاهش روزافزون آمار بیکاری در سال 98 با تلاش مستمر و همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی پیگیری می شود.
   در استان سمنان 2 هزار و 20 واحد صنعتی وجود دارد و سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از 38 درصد، در کشاورزی بیش از 14 درصد و تولید ناخالص این استان حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir