- يكشنبه 26 خرداد 1398

  حضور مهدی صفری پور در نشست بررسی موانع تجارت با اسپانیا

  جلسه بررسی موانع تجارت با اسپانیا توسط امور بین الملل اتاق ایران با همکاری اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا با حضور اعضای اتاق مشترک و روسای تشکل های مربوطه و حضور نائب رئیس محترم شورا جناب آقای مهدی صفری پور در روز سه شنبه 20 شهریورماه1397 برگزار گردید. در این جلسه به بیان مشکلات و موانع تجارت با اسپانیا پرداخته شد.

  آقای دکتر کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران با اشاره به تحریم های یک جانبه امریکا علیه ایران اشاره کردند: بازگرداندن تحریم ها علیه ایران توسط دولت ترامپ بر فعالیت بسیاری از شرکتهای اروپایی در ایران تاثیر گذار بوده است. با وجود قول های اتحادیه اروپا مبنی بر سر پا نگه داشتن معاهده برجام و حفاظت از شرکتهای اروپایی فعال در ایران در مقابل تهدید های آمریکا، بسیاری از شرکتهای اروپایی از کار با ایران سر باز زدند.

  برخلاف بسیاری از شرکتهای اروپایی که پس از دور اولیه تحریم ها حاضر به ادامه همکاری با ایران نشدند، شرکتهای اسپانیایی شیوه دیگری را در این خصوص در پیش گرفتند. حیات کشور اسپانیا به صادرات آن وابسته است. به همین منظور در صورت فراهم بودن شرایط مناسب در کشور بسیاری از شرکتهای اسپانیایی ایران را یکی از بازارهای مورد نظر جهت صادرات خدمات و کالا در نظر دارند.

  اهم مسائلی که توسط حاضرین مطرح شد:

  1- دپوی کالاهای اساسی در مبادی گمرکی

  2- استعلام از OFAC، در خصوص تجارت با شرکتهای خارجی از جمله اسپانیا این استعلام می تواند از طرف ایشان انجام شود تا با خیال آسوده تر نسبت به ادامه فعالیت با ایران ترغیب شوند.

  3- تهاتر، یکی از روشهایی که در کوتاه مدت می توان از آن استفاده نممود گرچه در درازمدت ممکن است سبب فساد شود.

  4- حمل و نقل زمینی، تردد کامیونهای ایران به اسپانیا با "پروانه های تردد" انجام می گیرد و در سال جاری تنها 150 پروانه تردد از طرف دولت اسپانیا برای ایران صادر شده است، تا آخر ماه اگوست سال جاری کلیه پروانه های تردد سال 2018 به پایان رسید و کامیونهای ایرانی امکان تردد به خاک اسپانیا را ندارند.

  5- نوسانات نرخ ارز، با توجه به نوسانات غیرمتعارف نرخ ارز بیشترین صدمه به شرکتهای داخلی وارد می شود. تثبیت و واقعی شدن نرخ ارز می تواند سیاست های پیش رو یک واحد حقوقی را مشخص و به واقعی شدن قیمت ها کمک کند.

  6- عدم شفافیت و تغییر قوانین یکی از معضلات بزرگ است و نه تنها کار را در مراحل مختلف برای بخش خصوصی دشوار می سازد بلکه ورود سرمایه‌گذار خارجی را دچار مشکل می‌کند.

  7- حل مشکلات ویزا برای بازرگانان، مشکلات ویزا به خصوص ویزای بلند مدت برای بازرگانانی که قصد فعالیت با کشور اسپانیا را دارند یکی از بزرگترین معضلات موجود است.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

  طراحی سایت :شرکت مهرارقام رایانه