- يكشنبه 26 خرداد 1398

  مهدی عباسی هشدار داد: با ارز 4200 تومانی شبکه رانت واردات روغن زیتون راه اندازی خواهد شد

  رئیس شورای ملی زیتون ایران ؛ مهدی عباسی در گفت‌وگو با روابط عمومی شورا، اظهار کرد: متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که عده‌ای سودجو به دولت پیشنهاد داده‌اند که روغن زیتون را با ارز دولتی وارد کنند؛ در واقع واردات روغن زیتون با ارز بازار ثانویه مشکلی ندارد ولی اگر همین واردات با ارز دولتی صورت بگیرد، قیمت هر کیلوگرم از آن به 15 هزار و 900 تومان کاهش می‌یابد و این در حالی است که تولیدکننده داخلی روغن زیتون خود را با ارز آزاد تولید می‌کند.

  وی ادامه داد: در صورت موافقت دولت و واردات روغن زیتون با ارز 4200 تومانی، به صورت غیر مستقیم به کشورهایی که صادرکننده روغن زیتون به ایران خواهند بود یارانه می‌دهیم و همین مساله در نهایت عامل سرکوب تولید داخلی خواهد بود.

  عباسی تصریح کرد: با توجه به این‌که امروز دلار به 16 هزار تومان رسیده و نرخ ارز دولتی 4200 تومان است، با واردات روغن زیتون با چنین شرایطی تولیدکنندگان داخلی جایگاه خود را کاملا از دست می‌دهند و به تولید کنسرو زیتون روی می‌آورند. در حالی که روغن زیتون مهم‌ترین فرآورده میوه زیتون به حساب می‌آید و کشور ظرفیت فروش این حجم از کنسرو تولیده شده را نخواهد داشت.

  رییس شورای ملی زیتون ایران خاطرنشان کرد: در اثر واردات روغن زیتون با ارز دولتی، یارانه زیادی به کشورهای مقابل تعلق می‌گیرد. در حالی که اگر 50 درصد از این مبلغ به تولیدکنندگان داخلی پرداخت شود، ایران می‌تواند 100 درصد از نیاز داخل را تامین کند. علاوه بر این، در شرایطی که کشور با نوسانات ارز مواجه است، با واردات روغن زیتون با ارز دولتی شبکه‌ای در کشور ایجاد می‌شود که ارز داخلی را به کشورهای تولیدکننده روغن زیتون انتقال خواهد داد.

  ایشان در انتها اذعان کردند که راهکارهای مناسب برای برداشتن مشکلات پیش روی صنعت زیتون و فعالین آن پیشتر ارائه شده و این کار نه تنها مناسب نیست بلکه بسیار مخرب می باشد.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

  طراحی سایت :شرکت مهرارقام رایانه