- يكشنبه 26 خرداد 1398

  مهدی صفری پور: تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات روغن زیتون داد زیتون‎کاران را درآورد

  مهدی صفری‎پور در گفت‎وگو با روابط عمومی شورا با اشاره به تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی به فرآورده‎های زیتون اظهار کرد:

  اگر بنا باشد ارز 4 هزار و 200 تومانی به واردات فرآورده‎های زیتون اختصاص یابد قیمت روغن زیتون به حدود 25 هزار تومان می‎رسد. وی با بیان اینکه این مقطع، زمان مناسبی برای اعلام این خبر نبود، گفت: اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی به واردات فرآورده‎های زیتون به معنای کنارگذاشتن تولید و حمایت از واردات است.

  نایب رئیس شورا از مصرف 13 هزار تن روغن زیتون در کشور خبر داد و افزود: از این میزان حدود 6 هزار تن تولید داخل و حدود 7 هزار تن از محل واردات تأمین می‎شود.

  صفری‎پور با تأکید بر اینکه واردات روغن زیتون نباید به‎گونه‎ای باشد که به تولیدات داخل صدمه بزند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند اما متأسفانه در ابتدای فصل برداشت زیتون اعلام می‎شود که به روغن زیتون ارز 4 و 200 تومانی اختصاص یافت، حال چگونه و براساس کدام قیمت‎گذاری باید از باغدار زیتون خریداری شود؟

  وی با بیان اینکه واردات فرآورده‎های زیتون باید به کارخانجات فعال در این حوزه اختصاص یابد، متذکر شد: بازرگان اگر می‎خواهد فعالیت کند باید در صادرات فعالیت کند نه واردات؛ چراکه با واردات، تولید داخل آسیب می‎بیند.

  ایشان با بیان اینکه تولیدکنندگان و کارخانه‎داران زیتون از واردات فرآورده‎های زیتون بهره‎ای نمی‎برند، افزود: اگر قرار است چتر حمایتی باشد باید به این دسته از فعالان حوزه زیتون اختصاص یابد.

  صفری‎پور با بیان اینکه متأسفانه برای تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی هیچ رایزنی با شورای ملی زیتون صورت نگرفته است، بیان کرد: این کار باید کارشناسی باشد، ما معتقدیم این مسأله نیاز به زمان بیشتری داشت و باید بعد از خریداری زیتونِ باغداران، برآورد تولید داخل و بررسی میزان نیاز به واردات در دستور کار قرار می‎گرفت سپس به کارخانجات فعال در این بخش تخصیص می‎یافت تا همه کارخانجات تولیدکننده فرآورده‎های زیتون حمایت شوند.

  وی ادامه داد: در شرایط فعلی تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی به زیتون بدون هیچ برنامه‎ای به‎معنای آن است که تولید در اولویت نیست و به ‎بهانه مصرف‎کننده تنها از واردکننده حمایت می‎شود.

  رئیس انجمن زیتون گلستان با بیان اینکه با تصویب ارز 4 هزار و 200 تومانی به فرآورده‎های زیتون چیزی عاید باغدار نمی‌شود و درآمد باغدار به نصف می‎رسد، بیان کرد: چرا واردکننده تا این میزان باید مورد حمایت باشد و تخلفات آن نادیده گرفته شود در حالی که کارخانجات داخلی با اشتباهات جزیی مورد مواخذه قرار می‎گیرند.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

  طراحی سایت :شرکت مهرارقام رایانه