- سه شنبه 23 مهر 1398

  انحصار صادرات، اشباع بازار داخلی ، دو گام بزرگ برای رفع مشکلات تامین مواد اولیه واحدها

  پس از تغییراتی که در نرخ ارز به وجود آمد و با اعلام تک نرخی شدن ارز توسط دولت با قیمت 4200 تومان، صنعت پلاستیک و پلیمر نیز دستخوش افت و خیزهای فروانی شد. یکی از این موارد بحث «تقاضای کاذب» است. کارشناسان اقتصادی ، عوامل متعددی مانند بحث صادرات بی‌رویه به ویژه صادراتی که توسط اشخاص حقیقی صورت می‌گیرد را بر تقاضای کاذب موثر می‌دانند. این صادرات که حجم عمده آن توسط دلالان انجام می‌شود، سبب کمبود مواد اولیه در داخل و همچنین افزایش قیمت‌ها شده است.

   

  اکنون دو اقدام برای حل‌و‌فصل این چالش، پیش روی صنعت پلیمر و پلاستیک ایران قرار دارد. نخست آن که باید از صادرات اشخاص حقیقی جلوگیری شود و منحصرا پتروشیمی‌ها اجازه صادرات مواد اولیه را داشته باشند. گام دوم، نظارت و الزام پتروشیمی‌ها بر اشباع بازار داخلی است. به این معنا که ابتدا مواد اولیه بازار داخلی را تامین نمایند و سپس به صادرات بپردازند. روز گذشته نیز گزارشی در مورد مطالبه تولیدکنندگان پلاستیک و پلیمر در اینپیا منتشر شد که می‌توانید در اینجا بخوانید.

  انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران پس از جلسات متعددی که با تولیدکنندگان، عرضه کنندگان، سازمان‌های دولتی و تصمیم گیرندگان داشت تلاش خود را به کار گرفت تا راهکاری قانونی برای حل این معضل ‍پیدا کند. بیش از 10 جلسه در فروردین، اردیبهشت و هفته اول خرداد سال 97 نشان از این پیگیری‌ها دارد که در جدول ذیل مختصرا اطلاعات این جلسات ارائه شده است.

   

  همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، اعضای هیات مدیره انجمن ملی طی جلساتی با روئسا و نمایندگان بورس، پتروشیمی‌ها، وزارت صنعت‌ معدن و تجارت، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و... تلاش خود را به کار گرفتند تا تصمیمی درجهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی اتخاذ شود. در جلساتی که طبق این جدول در فروردین و اردیبهشت برگزار شد، پیشنهاد انجمن ملی جهت اصلاح سایت بهین‌یاب به وزارت صنعت و دفتر صنایع تکمیلی پتروشیمی ارائه شد که مبنای ظرفیت های ثبت شده در سایت بهین‌یاب بر اساس «برق مصرفی، نیروی انسانی و ارزش افزوده » باشد. همچنین مقرر شد انجمن ملی قیمت های بازار را به صورت دوهفته یکبار رصد و طی تفاهم نامه ای برای معاونت بازرگانی وزارت صنعت ارسال نماید. در این جلسات بود که پیگیری‌های انجمن ملی در خصوص موضوع «انحصار صادرات» آغاز شد. در جلسات هفته پایانی اردیبهشت نیز به طور اخص به این بحث ورود شد. در نشست مورخ 22 اردیبهشت که نمایندگان بورس، پتروشیمی‌ها، وزارت صنعت، دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران و رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن ملی حضور داشتند مساله صادرات مواد اولیه مطرح شد. بحث این جلسه این بود که صادرات مواد اولیه باعث افزایش تقاضا شده است و این موضوع به تولیدکنندگان آسیب جدی رسانده است. پیشنهاد پتروشیمی‌ها نیز این بود که سقف قیمت برداشته شود. در نشست بعدی که در تاریخ 29 اردیبهشت برگزار شد موضوع جلسه انحصار در صادرات پتروشیمی ها و ممنوعیت صادرات توسط اشخاص حقیقی بود . در این جلسه نمایندگان گمرک و دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اعلام کردند که طبق ماده 52 اصل 44، انحصار در تجارت ممنوع می باشد و عملا این کار نشدنی است مگر اینکه مصوبه هیات دولت را داشته باشد. در این راستا مقرر شد آقای محتشمی پور، رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی طی نامه‌ای به هیات دولت این موضوع را مطرح و پیگیریرنماید که این کار بلافاصله انجام شد.


  وزیر صنعت، پیگیر مطالبه انجمن ملی


  در جلسه ای که یک روز بعد، مورخ 30 اردیبهشت برگزار شد نماینده انجمن ملی درکنار نماینده انجمن مستربچ و نمایندگان بورس و پتروشیمی ها و... خواستار قراردادهای بلند مدت شرکت های پتروشیمی با تولیدکنندگان شدند. و جهت اجرای این امر از آقای فلاح قول مساعد گرفتند. همچنین پیشنهاد شد که در برنامه اورهال پتروشیمی ها، نیاز بازار داخلی در نظر گرفته شود تا آسیبی به تولید نرسیده و تغییری در قیمت ها ایجاد نشود. یک خرداد 97 نیز جلسه شورای گفت‌و‌گو میان نمایندگان وزارت صنعت، انجمن ملی، پتروشیمی‌ها و ستاد مبارزه با قاچاق کالا برگزار شد. در این شورا انجمن ملی مصوبه‌ای را از جلسه گرفت که طی آن، آقای شریعتمداری، وزیر صنعت و معدن و تجارت طی نامه‌ای موضوع «انحصار صادرات به پتروشیمی ها و حذف اشخاص حقیقی» را ابلاغ نماید. بار دیگر در جلسه‌ای که دوم خرداد میان نمایندگان پتروشیمی‌ها، سازمان بورس کالا و انجمن ملی برگزار شد، نمایندگان انجمن ملی به اعمال محدودیت بر صادرات و انحصار آن به پتروشیمی‌ها پافشاری کردند. همچنین موضوع دیگری که برای حذف تقاضای کاذب مطرح شد این بود که میانگین خرید تولیدکنندگان در یک سال یا 6 ماه گذشته محاسبه شود و به همان میزان به صورت ماهیانه به تولید کننده، در بورس مواد اولیه تعلق گیرد. جلسه ششم خرداد در محل سازمان بورس کالا با حضور مدیرعامل پتروشیمی تندگویان و تعدادی از بزرگترین مصرف کنندگان PET در راستای رفع مشکلات تامین این مواد برای تولیدکنندگان در کنار مسائل و مشکلات پتروشیمی تندگویان برگزار شد و علاوه بر گفت‌وگوی مجدد در خصوص انحصار و محدودیت صادرات به پتروشیمی‌ها، مقرر شد که پتروشیمی تندگویان یکی از خطوط نساجی خود را به PET بطری تبدیل کند. این موضوع سبب می شود که هزارتن در هفته به تولید این پتروشیمی افزوده شود.


  اکنون با توجه به پیگیری‌های مستمر و تلاش‌های بی وقفه انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران از ابتدای سال تا کنون ، به نظر می رسد بحث «محدودیت و انحصار صادرات» مانند حوزه فولاد به زودی حل‌و‌فصل خواهد شد. انجمن ملی نیز همچنان در حال رایزنی با مسئولان مختلف است تا بتواند این موضوع را به نفع تولیدکنندگان داخلی به نتیجه برساند.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

  طراحی سایت :شرکت مهرارقام رایانه