- پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398

  دولت برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی راهی جز تنفیذ اختیار به استان ها را ندارد

  به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی سمنان چهل و سومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی سمنان برگزار گردید.

  علی اصغر جمعه ای رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان در چهل و سومین نشست این شورا گفت : فعالان اقتصادی امیدوارند در روزهای آتی خبرهای خوبی از دولتمردان بشوند ، ولی متاسفانه دستورالعمل های جدید وزارت صمت شرایط را به گونه ای ملتهب نموده که تمامی ثبت سفارشات کل کشور باطل اعلام شده است.  
  دبیر شورای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ادامه داد : کالاهای ترخیص شده در گمرک با مدارک قانونی توسط ضابطین بعنوان کالای قاچاق ضبط میشود .
  دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان از دولتمردان درخواست کرد  ، به اجرای قوانین پای بند باشند.
  جمعه ای ادامه داد : عدم اجرای قوانین باعث شده که فعالین اقتصادی برنامه درست نداشته باشند و اگر بنا باشد قانونی تکلیف بشود ولی اجرا نشود بهتر است که قوانین جدید وضع نشود.
  رییس اتاق سمنان تصریح کرد : در استان سمنان ما هیچ مشکلی نداریم مشکل بزرگ صاحبان صنایع استان کشوری است و تقاضا داریم مدیران ارشد کشور نقشه راه واحدی به بخش خصوصی ارائه بدهند .
  حمید علوی رییس کمیسیون صنعت و معدن استان تاثیر گذاری بورس کالا در اقتصاد را مهم ارزیابی و اظهار می کند : اگر بورس بدرستی مدیریت نشود تورم بالا خواهدرفت .
  رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق سمنان ادامه داد :  قیمت عرضه دوم کالا نسبت به عرضه اول در بورس دو برابر افزایش داشته است.
  وی حمایت سازمان کشتیرانی در شرایط اخیر را ضعیف قلمداد و تصریح می کند : قیمت های پیشنهادی  سازمان کشتیرانی نامتوازن و بی ثبات است. بطوری که دلالان در این حوزه به شدت نفوذ کرده اند ، شرایط به طوری مهندسی می شود که سازمان کشتیرانی ارز نیمایی را قبول ندارد .
  در ادامه محمد حسن عصار حسینی  عضو هیات نمایندگان اتاق سمنان عدم اجرای مصوبات دولت را مبتلابه خواند و گفت :  عدم اجرای بند (و) تبصره 16 قانون بودجه 1397 لازم اجرا برای کلیه بانک ها با موضوع بدهی بدهکار به بانک ، با دستورالعمل مشخص تبیین و ابلاغ شده ولی متاسفانه اجرا نمیشود
  وی از دادستان و مقامات قوه قضائیه می خواهد تا علت عدم اجرای قانون را مورد پیگیری قرار بدهند.
  عصار حسینی از دادستان استان سوال کرد : شرایطی ایجاد کنید که فعالین اقتصادی به تولید ادامه بدهند ، تنها علاج عبور از بحران اقتصادی ایجاد اشتغال است .
  حیدر آسیابی دادستان استان سمنان  در چهل و سومین نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی گفت : تکلیف ما با دشمن خارجی کاملا مشخص است چون استراتژی مشخص مقابله وجود دارد  ولی برخورد با سوء استفادکنندگان دشمنان داخلی که در جنگ اقتصادی ضربات مهلکی بر پیکره اقتصاد وارد می کنند بسیار سخت است.
  دادستان استان گفت : سوء استفادکنندگان مسائل ارزی با پوشش های مختلف  بر پیکره اقتصاد وارد شده  و انتفاع خود را بردند در حالیکه مردم بزرگترین ضرر دهنده در شرایط اخیر بودند .
  وی ادامه داد : قوه قضائیه نظارت و کنترل مناسب بر اوضاع دارد بطوری که پرونده های مختلفی تحت بررسی قرار گرفته وتا کنون احکام بسیاری از مفسدان اقتصادی صادر شده است .
  آسیابی از دولتمردان خواست مدیریتی  اتخاذ نمایند تا اجرای قوانین بسرعت عملیاتی بشود و کار به جایی نرسد که اقتصاد را با پشتوانه قضایی پیش ببریم .
  وی خاطر نشان کرد  : پیگیری های مستمر قوه قضائیه در خصوص  بند (و ) تبصره 16 عملیاتی شده تا آنجا که معاون رییس قوه قضایی که دبیر ستاد کشور سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور می باشد اعلام نموده اجرایی قانون فوق بسیار ضروری و لازم الاجراست .
  دادستان استان گفت :  به بانک های استان ابلاغ شده که اجرای این قانون باید عملیاتی شود و عدم اجرای این قانون از سوی بانک ها  جرم محسوب می شود
  وی خاطر نشان کرد : اگر شکایتی در این خصوص صورت بپذیرد دادگستری استان موارد را پیگیری و رسیدگی می نماید
   در ادامه سید شهاب الدین چاوشی در نشست گفتگوی دولت با بخش خصوصی اظهار داشت : برای اجماع پذیری و توسعه اقتصادی متوازن در جامعه راهی جز قانون پذیری وجود ندارد اما اجرای قانون نباید زندگی فعالان اقتصادی و اقشار مردم را مختل کند.
  وی خاطر نشان کرد: برای عبور از مشکلات اقتصادی در جامعه باید دولت چابک شود و اجرای قانون نباید منجر به قدرت نمایی و اعمال تفکر جزیره ای شود.
  استاندار سمنان ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی برای کمک به فعالان اقتصادی خطر پذیر تر شوند و از انجام اقدام های انفعالی در این مقطع حساس دوری کنند.

  چاوشی تصریح کرد: سران قوا برای رفع مشکلات اقتصادی در کشور تلاش می کنند و دشمن اکنون برای اعمال فشارهای اقتصادی علیه ملت ایران برنامه دارد.
  وی اضافه کرد: سرعت در تصمیم گیری برای موانع تولید و توسعه اقتصادی در کشور باید افزایش یابد و کمیته ای برای بررسی مشکلات موانع تولید به ریاست محمد همتیان مشاور ارشد استاندار  و دبیر اتاق در محل اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان تشکیل شود.
  استاندار سمنان گفت: دولت برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی راهی جز تنفیذ اختیار به استان ها را ندارد و باید با اتخاذ رویکردهای هماهنگ و همکاری بخش خصوصی از این مشکلات عبور کنیم.
  چاوشی تصریح کرد: تصمیم های نسنجیده و جزیره ای، بخش خصوصی را برای اجرای طرح های اقتصادی و فعالیت در بخش های مختلف سرمایه گذاری نا امید می کند.
  وی افزود: اکنون در بدترین شرایط اقتصادی با لجبازی بعضی از نمایندگان مجلس، سه ماه کشور از وزیر اقتصاد و دارایی بی بهره است.
  استاندار سمنان گفت: در بخش های مختلف اقتصادی اگر تصمیم هایی از سوی مسئولان کشور گرفته می شود باید به مسئولان استانی اطلاع رسانی شود چرا که استانداران توانایی رفع بسیاری از مشکلات محل خدمت خود را دارند.
   در ادامه دستورالعمل اجرایی  و شیوه اجرا قوانین مورد بحث و تبادل نظر اعضای شورای گفتگو قرار گرفت

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  بدون عنوان

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir