- دوشنبه 13 مرداد 1399

  ریشه کنی بیسوادی، آرمانی که دور از دسترس نیست

  Share/Save/Bookmark

  ریشه کنی بی سوادی به عنوان یکی از شاخصه های توسعه و آرمانی انقلابی نیازمند هم افزایی دستگاه های اجرایی، آمارگیری دقیق از جامعه هدف، تامین اعتبار، تغییر نگرش ها و یک عزم ملی و جهادی است.

  پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان؛ ریشه کن شدن بی سوادی نشانه توسعه یافتگی جامعه است و برکسی پوشیده نیست میزان آسیب های اجتماعی و بزه کاری با میزان سواد افراد چه ارتباطی دارد؛ فرد بی سواد مانند انسان غرق شده در دنیای کلمات می ماند که می بیند ولی نمی فهمد و این فقدان درک و مهارت خواندن کلمات خود سرچشمه مشکلات است.
  به گفته کارشناسان 80 درصد آسیب های اجتماعی در استان سمنان در 20 درصد از استان که جزو مناطق محروم است رخ می دهد و بر اساس تحقیقات افراد ساکن این مناطق از لحاظ سواد نیز کم بهره هستند و آموزش و توجه به سواد این افراد نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارد.
  وضعیت سطح باسوادی در استان سمنان از میانگین کشوری شرایط بهتری دارد، در سال 1355 حدود 57 درصد از مجموع جمعیت 240 هزار نفری این استان باسواد بودند در حالی که در سرشماری 1395، از جمعیت 702 هزار نفری حدود 8.5 درصد بیسواد شناسایی شدند.
  براساس سرشماری نفوس و مسکن 1395، بیش از 13 هزار و 200 نفر در استان 702 هزار نفری سمنان بیسواد هستند.

  ** موسسه های خیریه در ریشه کنی بی سوادی مشارکت کنند
  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان در نشست شورای آموزش و پرورش استان سمنان، با بیان این که موسسه های خیریه نقش موثری در شناسایی افراد بی سواد جامعه دارند، گفت: استفاده از ظرفیت موسسه های خیریه برای شناسایی افراد بی سواد و صفر کردن قدر مطلق بی سوادی در استان سمنان بهره گرفت.
  حبیب‌الله خجسته پور با اشاره به این که ریشه کنی بی سوادی نیازمند عزم جدی و کار جهادی است، افزود: اکنون استان سمنان در زمینه نرخ باسوادی خوش درخشیده و باید تلاش شود با شناسایی افراد بی سواد و بازماندگان از تحصیل قدر مطلق بیکاری در سمنان صفر شود.
  وی ادامه داد: براساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 آمار بی‌سوادان در استان سمنان به دست آمده و استفاده از این آمار بر اساس ضوابط در شناسایی افراد بی سواد کمک کننده است.
  وی با بیان این که همه دستگاه های اجرایی برای ریشه کنی بی سوادی در استان سمنان کمک کنند، ابراز داشت: نهادهایی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به واسطه ارتباط با مددجویان در شناسایی و معرفی افراد بی سواد جامعه موثر هستند.
  وی ادامه داد: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان نیز به واسطه سر و کار داشتن با قشر بزرگی از جامعه که در واحدهای صنعتی اشتغال دارند می تواند در شناسایی و معرفی افراد بی سواد کمک کند.
  خجسته پور بیان کرد: دستگاه های اجرایی با معرفی کارکنان و همسران شاغلی که از نعمت سواد محروم هستند نقش موثری در افزایش نرخ سواد در استان سمنان دارند.
  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان ابراز داشت: زندانیان و والدین دانش آموزان از دیگر منابعی هستند که می توان با پیگیری میزان سوادشان افراد بی سواد را شناسایی کرد.

  ** داشتن آمار دقیق لازمه ریشه کنی بی سوادی در سمنان
  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: دستگاه های اجرایی استان با ارائه آمار از افراد بیسواد جامعه هدف خود، ضعف در آمارگیری دقیق برای ریشه کنی بیسوادی را برطرف کنند.
  محمد دستورانی ، با بیان این که ارائه آمار و معرفی افراد بیسواد جامعه نقش مهمی در کاهش آمار بی سوادی دارد، افزود: برخی دستگاه های اجرایی مانند کمیته امداد، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان های صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی استان سمنان به دلیل نوع وظایف کاری و ارتباط با اقشار هدف در جامعه در کاهش آمار بیسوادی نقش مهمی دارند.
  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان ادامه داد: اعلام آمار بیسوادی نقش مهمی در برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف و به صفر رساندن بیسوادی دارد.

  ** فاصله 13 هزارنفری سمنان تا ریشه کنی بی سوادی
  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اظهار داشت: در سمنان 13 هزار بیسواد وجود دارد که با شناسایی این افراد و با سواد کردن آنها، می توان جشن ریشه کن شدن بی سوادی در استان سمنان را برگزار کرد.
  دستورانی تصریح کرد: اکنون حدود 2 هزار و 100 نفر در 544 کلاس سودآموزی در سراسر استان سمنان با کمک 232 آموزش دهنده مشغول به سوادآموزی هستند.
  وی اضافه کرد: 50 کلاس درس از تعداد 544 کلاس درس فعال در زمینه سوادآموزی در استان سمنان به 649 اتباع خارجی آموزش می دهند.
  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با بیان اینکه جامعه هدف شرکت کننده در کلاس های سوادآموزی بازه سنی 10 تا 49 سال است، ابراز داشت: ریشه کنی بیسوادی امکانپذیر نیست اما می توان قدر مطلق بیسوادی را به صفر نزدیک کرد.
  به گفته دستورانی، نرخ باسوادی در استان سمنان با گذشت 40 سال از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران رشد چشمگیر داشته و اکنون نرخ با سوادی در این استان 98.5 درصد است.
  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: سمنان پراکنده ترین استان کشور به لحاظ جمعیت است ولی با این وضعیت، رشد سوادآموزی مطلوب است و میانگین پوشش تحصیلی در استان سمنان 12 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.
  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: 96 درصد اهداف نهضت سوادآموزی این استان طبق سند ملی در سال 97 عملیاتی شد و استان سمنان رتبه اول کشوری را در این زمینه کسب کرد.
  وی یادآور شد: میزان باسوادی در منطقه های روستایی با شتاب بیشتری نسبت به مناطق شهری استان رو به افزایش است و فاصله بیسوادی بانوان به مردان نیز در حال کاهش است.

  **نرخ با سوادی شاخصه توسعه یافتگی
  معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: سواد آموزی و فراگیری علم و دانش زمینه ساز رشد و ترقی کشور و یکی از شاخص های توسعه یافتگی در جوامع است.
  اسماعیل ادهم، مهاجرپذیری استان سمنان را از عوامل مانع در ریشه کنی بیسوادی عنوان کرد و افزود: همکاری دستگاه های اجرایی برای شناسایی افراد و کارکردهای اجتماعی آن ها نقش مهم و کمک کننده در ریشه کنی بیکاری دارد.
  وی، از بیسوادی به عنوان بحران خاموش و معضلی اجتماعی یاد کرد و افزود: بسیاری از آسیب های اجتماعی در سایه بیسوادی رخ می دهد و یکی از عوامل رشد و ارتقاء سلامت اجتماعی و روانی شهروندان در جامعه توسعه یافته، سوادآموزی است.
  وی اضافه کرد: مبارزه با بیسوادی نیازمند یک عزم ملی و هم افزایی متولیان امر در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است و تا زمانی که تبدیل به یک جنبش اجتماعی نشود و همه اقشار جامعه اعم از سازمان ها، دستگاه های دولتی و مردمی وارد صحنه نشوند، قابل حل نیست.
  معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان سمنان افزود: 75 درصد از مجموع فعالیت های نهضت سوادآموزی این استان مختص بانوان است، 30 درصد فعالیت های این سازمان در استان سمنان در مناطق روستایی اتفاق می افتد.
  ادهم بیان کرد: درصد باسوادی در جمعیت 10 الی 49 سال استان سمنان از 62 درصد در سال 1355 به 97 درصد در سال 1395 رسید و اکنون استان سمنان در آستانه جشن ریشه کنی بیسوادی است.
  معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به نقش رسانه در ترویج و نهادینه سازی فرهنگ سواد آموزی در جامعه، گفت: فضای مجازی، رسانه بیش از بیش برای اشاعه فرهنگ و ترغیب افراد به سوادآموزی تلاش کنند.

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.