اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان سمنان

29 اردیبهشت 1402

ساختمان سازی در امارات

گزارش – نگاهی به صنایع ساختمان سازی در امارات

نگاهی به صنايع ساختمانى در امارات
بر اساس شاخص رده بندى جهانى، كشور امارات عربى متحده جزو فعالترين سرمايه گذاران جهانی در بخش صنایع ساختمانی مى باشد. اين امر پس از سالها تلاش و كار مداوم و پيروى از ديدگاه رهبرى اینكشورمحقق شده است. از اين مهمتر كشور از سياست تنوع اقتصادی پايدار حمايت می کند. امارات تلاش می کند در زمینه اقتصادی، نه تنها درعرصه داخلى بلكه درعرصه هاى منطقه اى و بين المللىعنصر موثر باشد. صنعت ساختمان و ساخت و ساز یکی از مهمترين بخش های حياتى است كه در تولید ناخالص داخلی ملی کشور نقش اساسی دارد.  اين صنعت از طريق بسياري از تاسيسات و توليد و تجربه و داشتن بهترين امكانات زيرساختاري و تسهیلات و قوانین تاسیس کسب و کار و مالکیت 100%, علاوه بر موقعیت جغرافیایی برجسته امارات برای رسیدن به دورترین نقاط دنيا حرف اول را مي زند.
صنعت سیمان
كشور امارات عربى متحده از لحاظ تولید و صادرات سیمان، در بين ١٠ كشور مهم جهان قرار دارد.   طبق داده های سال ۲۰۲۰، تولید سالانه سيمان به ۴۰ میلیون تن رسیده است. در حاليكه حجم مصرف داخلی در حدود ٣٧% است بقيه ى سيمان هاى توليد شده به بازارهای خارجی در منطقه خلیج فارس، خاورمیانه، آفریقا و غیره صادر مي شود. از مهم ترین کارخانه هایداخلى كشور:
سیمان الخلیج
اين شركت از زمان روى كار امدن در سال ١٩٧٧ در توسعه اقتصادى امارت راس الخيمه نقش اصلي ايفا كرده است. صنعت سيمان يكى از مهمترين صنايع اين امارت مى باشد. عليرغم چالش هاى جهانى،  محصولات اين شركت به ٦ قاره جهان صادر مى شود. اين شركت با استفاده از جديدترين امكانات فناورى به دنبال إيجاد با كيفيت ترين محصولات در جهان است.
شركت سيمان امارات و العين
كارخانه هاى سيمان سازي امارات و العين زير مجموعه شركت ساخت و ساز (اركان) است، شركت اركان شركت سهامي عمومي است كه دفتر اصلي ان در ابوظبى قرار دارد و در زمينه توليد محصولات ساخت و ساز فعاليت مى كند. دولت ابوظبي ٥١٪ و شهروندان اماراتي ٤٩٪ از سهام شركت اركان را در اختيار دارند، سهام اين شركت در بازار بورس ابوظبي خريد و فروش مي شود. كارخانهسيمان سازي امارات در سال ١٩٧٦ در نزديكي شهر العين و در منطقه جبل حفيت ساخته شده است.
شركت اركان
پس از سالها تجربه، شركت اركان به يكي از بزرگترین شرکت های سیمان سازی امارات تبدیل شده است. ظرفیت تولید اين شركت ٤ ميليون تن كلينكر و ٥.٧ ميليون تن سيمان است. مواد خام لازم براي اين شركت از سنگ معدن موجود در شهر العين و كشور عمان استخراج مي شود. در اين شركت همچنین آجرهاى بتونى، كاغذ و كاشي توليد مى شود.
شركترنگ سازي ناشنال  National
اين شركت در سال ١٩٦٩ تاسيس شده است. بر اساس حجم فروش اين شركت در سال ٢٠١١ توانسته در بين ١٠٠ شركترنگ سازي جهان رتبه ٣٢و در بين شركت هاىرنگ سازىاروپا رتبه ٢٥ و درخاورميانه رتبه اول را به خود اختصاص دهد. ظرفيت توليد اين شركت به ٤٠٠ ميليون ليتر در سال مي رسد. اين شركت داراي ١٨ كارخانه رنگ سازي درسرتاسر جهان است.  شركت رنگ سازي ناشنال اولين بار در اردن شروع به كار كرده و سپس در امارات فعاليت كرد، شعبه شارجه يكى از بزرگترین کارخانه های رنگ سازی  در دنیای عرب و خاورمیانه است. تولیدات این شرکت اکنون به بازار جهانی ارائه می شود و در روسیه، سوریه و لبنان چندین نمایشگاه دارد و هم اکنون محصولات خود را به بیش از ۶۰ کشور جهان صادر می کند.
 
شرکت آهن امارات
این شرکت با استفاده از جدیدترین امکانات فناوری در زمینه ساخت، کیفیت و پایداری بهترین محصولات و خدمات خود را ارائه می دهد. این مجتمع صنعتی در شهرک صنعتی ابوظبی واقع شده است که محصولات با کیفیت خود را به ۴۰ بازار جهانی صادر می کند.
شرکت نافکو
این شرکت در دبی تاسیس شدهو در زمینه تولید تجهیزات آتش نشانی، سیستم حمایت از حریق، سیستم هشدار حریق، سیستم امنیت، خودروهای اتش نشانی، آمبولانس، بیمارستان های سیار، خودروهای نجات و خودروهایاتش نشانی فرودگاهی فعالیت می کند، در این شرکت بیش از ۱۵۰۰۰ کارمند از جمله ۲۰۰۰ مهندس در مساحتی بیش از ۶ میلیون فوت مربع کار می کنند. این شرکت محصولات خود را به بیش از ۱۰۰ کشور جهان صادر می کند.
محصولات
شرکت نافکو همچنین تولیدات متعدد دیگری نیز دارد مانند: پمپ های آتش نشانی، واحد کنترل، سیستم پیشگیری از حریق، درب های ضد حریق، کامیونها و خودروها، خودروهای پزشکی،سلامت و نجات.
ترجمه و تدوین: مریم شعبانی