- شنبه 16 آذر 1398

  کمبود سرمایه‌درگردش با افزایش دو برابری هزینه‌های تولید

  Share/Save/Bookmark

  در بزرگداشت روز صنعت و معدن استان سمنان مطرح شد : کمبود سرمایه‌درگردش با افزایش دو برابری هزینه‌های تولید

  به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران  استان سمنان با حضور مقامات ارشد کشوری و استانی در محل سالن اجتماعات این اتاق برگزار گردید

  علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان در آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران گفت :  استان سمنان از محدود استان هایی است که 99 %  واحدهای آن به مالکیت بخش خصوصی تعلق دارد و تنها 1 % واحدهای استان سمنان مالکیت دولتی و یا نیمه دولتی  دارند  

  رییس اتاق سمنان ادامه داد : با توجه به تحریم های همه جانبه  و ظالمانه استکبار جهانی علیه نظام نیاز است  تا امروز در بخش صنعت و تولید کشور ، بیش از بیش پشتیبان هم دیگر بوده و برای عبور از این برهه حساس ، با تلاش و کوشش و انسجام بیشتر عبور نمائیم

   در ادامه استاندار سمنان از این استان به عنوان یک استان معدنی در کشور نام برد و گفت: به‌دلیل کمبود منابع آبی، معادن این استان عمدتا خام‌فروشی می‌شوند.

   علی‌رضا آشناگر در همایش تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه این استان اظهار کرد: ایجاد صنایع فرآوری در جوار معادن نیازمند تامین منابع آبی است و لذا تامین این منابع می‌تواند مانع از خام‌فروشی موادمعدنی در استان شود.

  وی ادامه داد: بخش معدنی این استان برای فراوری موادمعدنی استان به حدود 50 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد و این مهم با اجرایی شدن طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی تامین خواهد شد.

  استاندار سمنان از پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی به عنوان یک طرح بزرگ نام برد و گفت: این طرح به بیش از 9 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد که قرار است از سوی سرمایه‌گذار تامین شود.

  وی با بیان اینکه وزارت نیرو آب مورد نیاز بخش شرب استان از محل این طرح ملی را خرید تضمینی می‌کند ادامه داد: اگرچه در شرایط دشوار فعلی بخش تولید با مشکلاتی روبرو است اما واحدهای صنعتی و معدنی و خصوصا واحدهای بزرگ،  باید برای تضمین خرید منابع آبی طرح به میدان بیایند تا زمینه اجرای این طرح فراهم شود.

  آشناگر اجرایی شدن انتقال آب خزر به فلات مرکزی را یک گام بزرگ در جهت توسعه بیشتر استان برشمرد و گفت: با اجرای این طرح چرخ صنعت در استان با شتاب بیشتری به حرکت درمی‌آید.

  وی با بیان اینکه با اجرایی شدن پروژه انتقال آب سرمایه‌گذاران بیشتری به سمت استان گسیل می‌شوند ادامه داد: باید جدا از این پروژه ملی، در زمینه استفاده بیشتر از پساب‌ها در بخش صنعت برنامه‌ریزی شود.

  استاندار بااشاره به وجود بیش از 2 هزار واحد صنعتی و 600 معدن فعال در این استان یادآوری کرد: استان سمنان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی، نزدیکی به پایتخت و وجود زیرساخت‌های مناسب محکوم به توسعه بوده و این مهم در آن تحقق می‌یابد.

  وی رشد بالای جمعیت در استان و مهاجرپذیری استان را دلیلی بر روند رو به رشد توسعه در استان برشمرد و گفت: رشد جمعیت در برخی شهرستان‌های استان همچون گرمسار بیش از 5درصد است و در استان در مجموع 2.6 درصد است در حالی که این شاخص در کشور تنها 1.7 درصد است.

  وی با اذعان به اینکه مشکلاتی همچون تحریم‌ها، مقطعی است گفت: مشکل جدی‌تر استان سمنان در مسیر توسعه کم‌آبی است که با اجرایی شدن انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی این مشکل نیز مرتفع می‌شود.

  آشناگر بر لزوم توجه بیشتر وزارت صنعت و معدن و تجارت به استان سمنان تاکید کرد و افزود: سال گذشته در مجموع سفر استانی رئیس‌جمهور و اعتبارات و بودجه استانی 60 میلیارد تومان به بخش صنعت در استان تخصیص یافته و این در حالی است که وزارت صمت تنها دو میلیارد تومان از منابع خود را به این استان اختصاص داده لذا انتظار می‌رود وزارتخانه به استان سمنان توجه ویژه داشته باشد.

  وی از آنچه ضعف در ارتباط بین دانشگاه و صنعت می‌خواند به عنوان یکی از مشکلات صنایع در استان نام برد و گفت: برخی صنایع معتقدند که روند مطالعات دانشگاهی طولانی است و دانشگاهیان استان معتقدند که کمتر با سفارشی از سوی صنایع مواجه می‌شوند و از همین رو ارتباط بین این دو با مشکلات و ضعف‌هایی روبرو است اگرچه واحدهای موفقی در استان داریم که به مدد دانشگاه توانسته‌اند برخی مشکلات را از پیش پای خود بردارند.

  استاندار سمنان با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی رفع موانع تولید گفت: تاکنون 168 جلسه این کارگروه برگزار و با پرداخت 1180 میلیارد تومان تسهیلات به رفع موانع تولید و تحقق رونق تولید و حفظ اشتغال موجود در استان کمک کرده‌ایم. ضمن آنکه در یک سال گذشته 3250 میلیارد تومان طرح به بانک‌های استان اعلام شده است.

  این مقام ارشد اجرایی با اشاره به برگزاری مداوم نشست گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان اضافه کرد: هیچ واحد تولیدی در استان به دلیل بدهی به دستگاه‌های اجرایی تعطیل نشده و تا آنجا که امکان داشته با تولیدگران همراهی شده است.

  وی با بیان اینکه دولت همه توانش را در جهت فعال نگه داشتن تولید بسیج کرده ادامه داد: با این همه باید بدانیم که هم منابع دولت در این بخش نامحدود نیست و هم فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه بالا است لذا در همین راستاست که استان به حفظ اشتغال موجود می‌اندیشد اگرچه ما در برخی بخش‌ها نیز در زمینه توسعه و ایجاد اشتغال جدید دستاوردهایی داشتیم

   

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از اقبال بالای سرمایه‌گذاران به صنعت در استان سمنان خبر داد و با اشاره به چرایی این اقبال بالا گفت: قابلیت بالای صنعتی، فراهم بودن بسترها و زیرساخت‌ها، نزدیکی به تهران و موقعیت ممتاز جغرافیایی و..از عوامل موثر در استقبال سرمایه‌گذاران از فعالیت‌های صنعتی در استان است.

  محسن صالحی‌نیا در همایش تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه این استان با بیان اینکه تنها هشت‌دهم درصد از جمعیت کشور در استان سمنان سکنی دارند اظهار کرد: این در حالی است که 3.8 درصد از صنایع کشور در این استان مستقر هستند.

  وی از استان سمنان به عنوان یک قطب مهم در صنایع خودرویی و خصوصا خودروهای سنگین نام برد و افزود: صنعت خودروهای سنگین از صنایع پیچیده است. ضمن اینکه استان سمنان در قطعه‌سازی نیز یک قطب بزرگ محسوب می‌شود.

  سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از سمنان به عنوان یک استان پیشتاز در صنعت کشور نام برد و ادامه داد: این صنایع عمدتا توسط بخش خصوصی در استان ایجاد شدند و صنایع دولتی در استان بسیار کم و ناچیزند.

  وی با تمجید از استفاده مناسب از سرمایه نیروی انسانی در این استان گفت: استان سمنان با وجود توسعه فعلی همچنان از امکان و ظرفیت بالایی برای توسعه بیشتر برخوردار است.

  صالحی‌نیا با اشاره به گلایه برخی تولیدگران سمنانی از موانع دولتی بر سر صادرات تولیدات واحدهای تولیدی بخش خصوصی خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی محدودیت‌ها در این حوزه وجود دارد که در تلاشیم با هماهنگی در سطوح کلان ضمن رفع این موانع، مسیر صادرات تولیدات بخش خصوصی‌ را تسهیل کنیم.

  وی ادامه داد: در تلاشیم که مسیر صادرات و واردات را به گونه‌ای باز کنیم تا واحدهای تولیدی در واردات ماشین‌آلات خط تولید و مواد اولیه و تجهیزات تولید مشکل چندانی نداشته باشند.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم کمک به صنایع تولیدی و پشتیبانی از آنها تاکید و تصریح کرد: هزینه‌های مرتبط با تولید 2 تا 2.5 برابر افزایش یافته و همین نیاز واحدها به نقدینگی و سرمایه‌در گردش را بیشتر کرده لذا باید در کارگروه رفع موانع تولید زمینه لازم برای جذب تسهیلات را برای واحدهای تولیدی بیش از پیش فراهم کنیم.

  وی اضافه کرد: در همین راستا دولت در صدد است که حداقل 40 درصد کل تسهیلات کشور را به سمت صنعت و تولید سوق دهد این در حالی است که تاکنون سهم تولید از این تسهیلات 30 درصد بوده است.

  وی با بیان اینکه کارگروه رفع موانع تولید باید زمینه جذب این تسهیلات را فراهم کند اظهار کرد: خوشبختانه استان سمنان در این بخش با جذب بیش از 83 درصدی توفیقات خوبی داشته است.

  صالحی‌نیا بر لزوم تسریع در جذب منابع تبصره 18 تاکید کرد و گفت: در این حوزه محدودیتی در تخصیص منابع جدید نداریم لذا در صورت جذب تسهیلات این بخش، این آمادگی وجود دارد که منابع جدید به استان‌ها تخصیص دهیم.

  در ادامه این  نشست شرکت های سیم و کابل سمنان ، توسعه گچ متین ، الیاف  سرامیک سپید ، نساجی کویر سمنان ، فروسیلیس ایران ، تولیدی شیمیایی کلران ، تولیدی دماوند دارو ، داروسازی ثنامد ، گل آسای سرما ، کناف گچ ، تولیدی سیم و کابل مغان  بعنوان 11 شرکت برگزیده لوح سپاس و تندیس دریافته نموده و از زحمات آقای  دکتر حسن کاردان موسس شرکت نساجی کویر بعنوان پیشکسوت برگزیده تقدیر به عمل آمد

   

   

   

   

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  نام و نام خانوادگی
  ورودی نامعتبر است

  متن پیام
  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی(*)
  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  ارسال

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

  طراحی سایت :شرکت مهرارقام رایانه