- پنجشنبه 19 تير 1399

  دستورالعمل فعالیت استانی موافقت نامه اوراسیا

  Share/Save/Bookmark

   

   

   دستورالعمل فعالیت های استانی

  در خصوص تمرکز بربهره مندی از منافع موافقت نامه تجاری ایران و اوراسیا در سطح استان

   

   موافقت­نامه­های تجاری از جهات مختلف زمینه را برای تسهیل تجارت فراهم می­کنند و بر این اساس سبب­ساز افزایش تعاملات و تبادلات می­شود که البته این مهم بدون کوشش­های ملی و استانی حاصل نمی گردد. سازمان توسعه تجارت با همکاری سایر دستگاههای مرتبط تلاش­های خود را متمرکز بر انجام اقدامات در سطح ملی نموده است. درعین حال ضرورت توجه به اقدامات استانی به­ویژه دراستانهای شمالی و همجوار با قلمرو اوراسیا و همچنین استانهایی که از پتانسیل­های تولیدی و صادراتی بالایی برخوردارند ضرورت تام دارد. در غیر این صورت تلاش ملی برای تجهیز توانمندی­های صادراتی و تمرکز تجار و فعالین اقتصادی برای بهره­مندی از منافع این موافقت­نامه به کمال رخ نخواهد داد. براین اساس این دستور العمل تدوین شده است تا خطوط کلی برای تمرکز استانی بر موضوع بازار اوراسیا را مشخص نماید. البته طبعاً همه اقدامات مفید و لازم دراین دستور العمل مورداشاره قرار نگرفته است و صرفاً به مهمترین این محورها بویژه از حیث موافقت نامه تجاری منعقده اشاره شده و قطعاً مسئولین استانی با اشرافی که به مسایل خاص استان خود دارند  بهتر از سازمان توسعه تجارت می توانند اقدامات عملیاتی موثر و مورد نیاز دراستان را مشخص  و مبنای عمل قرار دهند.

  1- اطلاع رسانی:

    لازم است در سطح استان نسبت به طرح موضوع اقدام و توجه ذینفعان را به این موافقت نامه جلب نمود. برای این منظور در بادی امر باید اطلاعات لازم در زمینه موافقتنامه مذکور در اختیار  تجار و فعالین اقتصادی قرار گیرد. در این زمینه متن موافقت نامه و فهرست های کالایی، امتیازات تعرفه ای تحت پوشش توافق و سایر مستندات و اطلاعیه های مرتبط می تواند مبنای این اطلاع رسانی ها قرار گیرد.

  لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به این موافقتنامه و 5 کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بخش "توسعه تجارت با اوراسیا" در وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس WWW.TPO.IR  در دسترس می باشد که همکاران می توانند ضمن دسترسی به اطلاعات مورد نیاز خود عند اللزوم آنها را در اختیار متقاضیان و تجار محترم قرار دهند. همچنین سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها می توانند بخش خاصی را در وب سایت های خود جهت اطلاع رسانی در خصوص این موافقتنامه ایجاد و فایل های مربوطه را در آن بارگذاری نمایند. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری باشد سازمان توسعه تجارت از آمادگی لازم برای مساعدت به همکاران استانی برخوردار می باشد.

   

   

   

  2- برگزاری همایش های استانی

  برگزاری همایش های استانی با هدف اطلاع رسانی به تجار و فعالین اقتصادی در خصوص موافقت نامه تجاری ایران و اوراسیا با محورهای زیر در دستور کار سازمان توسعه تجارت می باشد که پس از درخواست نهادهای استانی اعم از سازمان های صمت استانها یا اتاق های بازرگانی یا مراکز آموزش بازرگانی یا هر دستگاه استانی دیگر، مدیران و کارشناسان سازمان به استانها اعزام و نسبت به ارایه مطالب در همایش های استانی اقدام می نمایند.

  • تبیین جایگاه موافقت نامه های تجاری و اهمیت موافقت­نامه تجاری ایران و اوراسیا
  • تشریح پتانسیل بازار اوراسیا برای جذب کالاهای ایرانی و نقش موافقت­نامه در تسهیل دسترسی به بازار اوراسیا
  • اشاره به حقوق تجار ایرانی در چارچوب موافقت­نامه تجاری فیمابین
  • معرفی محصولات تحت پوشش و نحوه رعایت قواعد مبدأ و دریافت فرم گواهی مبداء خاص موافقت نامه
  • مروری بر اقدامات انجام شده در سازمان توسعه تجارت و نحوه دستیابی به اطلاعات مربوطه
  • توصیه­های عملی به تجار و بازرگانان در ورود به بازار اوراسیا و نحوه تعامل و همکاری با فعالین اقتصادی اوراسیا

  توصیه می نماید که برگزاری این همایشها  با همکاری  و مشارکت دستگاههای استانی و با حضور تجار، بازرگانان، صاحبان صنایع و مدیران و کارشناسان ادارات ذیربط برگزار شود.

  تاکنون  برخی از استانها از جمله استانهای کرمان( برگزار شده)، خراسان رضوی(برگزار شده)، چهار محال بختیاری( برگزار شده)، کهکیلویه و بویر احمد، آذربایجان شرقی، اصفهان، گلستان اقدامات خود را برای برگزاری این همایشها در همکاری با سازمان توسعه تجارت آغاز کرده اند. سایر استانها هم می توانند در این زمینه با سازمان توسعه تجارت هماهنگی نمایند.

  پیشنهاد می نماید همزمان با برگزاری این همایش ها در استان ، صدا و سیمای استانی نیز پوشش مناسبی به این فعالیتها داده و از حضور کارشناسان سازمان در استان استفاده نموده و نسبت به انجام مصاحبه، ضبط برنامه و ترتیب دادن برنامه گفتگوی زنده  در شبکه استانی استفاده نماید.

   

  3- تقویت تسلط کارشناسان اقتصادی استانی در خصوص موافقت نامه اوراسیا

  همکاران محترم سازمانهای صنعت، معدن و تجارت من بعد در خصوص دقایق و ظرایف موافقتنامه تجاری ایران و اوراسیا در معرض پرسشهای زیادی از طرف تجار و فعالین اقتصادی قرار خواهند گرفت. بر همین اساس اشراف آنها به جزییات کارشناسی موافقتنامه کمک مهمی به تمرکز استان بر بازار اوراسیا   خواهد داشت و به آنها این امکان را خواهد داد تا نسبت به رصد اجرای موافقت نامه و جمع آوری و ارسال گزارشهای لازم در خصوص موارد مرتبط با موافقت نامه عملکرد بهتری داشته باشند. بر این اساس توصیه می نماید تقویت توان کارشناسی همکاران محترم سازمانهای صنعت، معدن و تجارت در دستور کار قرار گیرد.

  سازمان توسعه تجارت در این زمینه در نظر دارد نسبت به برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه  با عنوان آشنایی با  ابعاد کارشناسی موافقت نامه تجاری ایران و اوراسیا (در اواخر دی یا اوایل بهمن ماه سال جاری) اقدام نماید. همه سازمانهای استانی می توانند یک الی سه نفر از همکاران مستقر در سازمان صمت استان یا اتاق بازرگانی یا هر دستگاه مرتبطی را که صلاح می دانند با تکمیل فرم پیوست و معرفی رسمی به سازمان توسعه تجارت منعکس فرمایند تا از معرفی شدگان برای حضور در این کارگاه دعوت به عمل آید. بدیهی است پس از برگزاری این رویداد در صورت اعلام نیاز،  امکان برگزاری مجدد این کارگاه با حضور افراد بیشتری از استان ها وجود دارد.

   

  4- نظارت بر اجرای کامل موافقت نامه از طریق تجار استان و انعکاس مشکلات به سازمان توسعه تجارت

  اجرای اصولی موافقتنامه و رعایت حقوق تجار ایرانی وفق متن توافق و ارایه تخفیف های گمرکی تعهد شده به کالاهای تحت پوشش این موافقت نامه موضوعی است که نیازمند پایش و حصول اطمینان (از طرق مختلف) است. تجار استانی که با بازار اوراسیا کار می کنند می توانند در این مورد قضاوت نمایند و در صورتی که با هر گونه مشکلی مواجه شدند مراتب را با ارایه اسناد و مدارک دقیق به سازمان توسعه تجارت منعکس نمایند. بدیهی است در اینگونه موارد سازمان توسعه تجارت با در دست داشتن اسناد و مدارک موجود نسبت به پی گیری موضوع از طریق دبیرخانه اوراسیا واستیفای حقوق مصرح در     موافقت نامه اقدام خواهد کرد.

     

  5-  نظارت بر  اصل  عدم تبعیض در تجارت فیمابین

  هر چند موافقت نامه فیمابین فقط 862 قلم کالا را تحت پوشش قرار داده است اما اصل عدم تبعیض در این موافقت نامه به همه رفتارهای تجاری دو طرف اعم از رفتارهای تجاری مرتبط با اقلام تحت پوشش و سایر اقلام تجاری تسری پیدا می کند. بنابراین در مورد هیچ کالای تجاری هیچ یک از کشورهای عضو اوراسیا نمی توانند رفتار تبعیض آمیزی بر علیه کالاهای تجاری کشورمان و تجار ایرانی در مقایسه با کالاها یا تجار دیگر کشورها اعمال نمایند. این موضوع باید به تجاری که با این کشورها مراوده دارند تفهیم شود و رعایت این اصل مورد رصد و نظارت قرار گیرد. در صورتی که کوچکترین اقدام تبعیض آمیزی علیه تجارت با ایران در کشوری مشاهده شود لازم است موضوع  در اسرع  وقت به سازمان توسعه تجارت منعکس گردد تا از دبیرخانه اتحادیه اوراسیا در مسکو پی گیری لازم صورت گیرد.

   

  • نظارت بر صدور دقیق و صحیح گواهی مبداء خاص موافقت نامه برای کالاهای ایرانی به مقصد اوراسیا

  مطابق با موافقت نامه فیمابین،  کالاهای تحت پوشش برای  اینکه از تخفیفات گمرکی تعهد شده در موافقت نامه برخوردار شوند باید منشاء آن قلمرو طرف توافق باشد. در واقع نمی توان کالاهای وارد شده از کشورهای دیگر( مثلاً چین) را به نام کالای کشور طرف توافق تلقی کرده و آنرا بجای کالای تولید داخلی به کشور مقابل صادر کرد. برای اجتناب از چنین اقدامی گواهی مبدأ اختصاصی در موافقت نامه پیش بینی شده و باید اظهار کننده کالا این گواهی را به عنوان شرط لازم برای برخوردای از تخفیفات تعرفه ای ارایه دهد. 

  این گواهی ها فرم و شکل خاصی دارند که اخیراً اتاق بازرگانی ایران مبادرت به چاپ آنها نموده و در اختیار همه اتاق های بازرگانی استانها قرار داده است. تکمیل دقیق این فرم ها در سطح استان و رعایت دقیق دستورالعمل تکمیل این گواهی ها ضامن برخورداری تجار ایرانی از امتیازات تعرفه ای موافقت نامه می باشد. بنابراین انتظار می رود سازمانهای استانی به این موضوع توجه و حساسیت ویژه ای مبذول فرمایند. نمونه اسکن شده گواهی مبداء خاص به همراه هولوگرام امنیتی آن و توضیحات مربوط به نحوه تکمیل آن جهت استحضار پیوست شده است.  تجار باید توجه داشته باشند که هیچ فرم دیگری  برای گواهی مبداء اقلام تحت پوشش موافقت نامه غیر از این فرم در قلمرو اتحادیه اوراسیا مورد پذیرش قرار نمی گیرد. اقلامی که تحت پوشش موافقت نامه قرار ندارند باید گواهی مبدأ معمولی که اتاق های بازرگانی صادر می کنند را ارایه نمایند و برای این اقلام گواهی مبدأ پیوست کاربرد نخواهد داشت.  

   

  • ارزش گذاری گمرکی

  در خصوص ارزشگذاری گمرکی، غالباً تجار ایرانی شکایت دارند که قیمت های پایه ارزش گذاری گمرکی در کشورهای اوراسیا بالاست و همین عامل سبب می شود که تجار کشورمان تعرفه های گمرکی بالاتری بپردازند. هر چند در این مورد گمرک جمهوری اسلامی ایران با مقامات گمرکی کشورهای عضو    هماهنگی های لازم را آغاز کرده است اما لازم به ذکر است که پیوست 4 موافقت نامه اختصاص  به    ارزش گذاری گمرکی دارد و دراین پیوست نحوه ارزش گذاری گمرکی به شکل مبسوطی  در 14 ماده آمده است که رعایت این مواد در فرایند ارزش گذاری گمرکی می تواند ضامن رعایت حقوق تجار ایرانی باشد. مشروط بر اینکه تجار محترم به حقوق خود در این رابطه وقوف لازم را داشته باشند. در این زمینه همکاران محترم استانی می توانند ضمن تسلط به پیوست 4 توصیه های لازم را به تجار ارایه نموده و عدم رعایت این قواعد را به سازمان توسعه تجارت گزارش نمایند.

   

  • انجام اقدامات استانی برای تمرکز بر بازار اوراسیا

  تعدادی از استانها به منظور تمرکز بر بازار اوراسیا نسبت به تشکیل میز اوراسیا در سطح استان اقدام کرده و بدینوسیله توجه خود را معطوف به این حوزه نموده اند. هر چند لزوماً این اقدام به همه استانها توصیه نمی شود ولی توصیه اصلی این است که هر استان به تناسب موقعیت و توان تولیدی و تجاری خود اقدامات مناسب را در مورد بازار اوراسیا به انجام رساند. دراین زمینه تولید کنندگان و اتحادیه های تولیدی می توانند با انجام بررسی های لازم پتانسیل های بازار اوراسیا را مورد مطالعه قرار دهند و    برنامه­های خود را برای افزایش صادرات به این بازار تنظیم و پی گیری نمایند.

  با عنایت به اینکه این موافقت نامه تا سه سال آینده به موافقت نامه تجارت آزاد ارتقاء خواهد یافت و اقلام تحت پوشش آن به کل کالاها تسری یافته و کلیه نرخ های تعرفه بتدریج به صفر خواهد رسید و به همین دلیل  به استقرار روابط پایدار و باثبات جمهوری اسلامی ایران با بازار اوراسیا کمک نماید، لذا  برنامه­ریزی بلند مدت تشکل های تولیدی و صادراتی برای استفاده از ظرفیت های این بازار واجد اهمیت است. بدیهی است در این مسیر انجام بررسی های کارشناسی و اقدامات بازاریابی و حضور در نمایشگاههای بین المللی و ایجاد ارتباط با بخش خصوصی فعال در حوزه اوراسیا می تواند کارگشا باشد.

   

  • تسهیلات گمرک در خصوص محموله های صادراتی به بازار اوراسیا

  رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که برای زمینه سازی برای صدور کالاها به بازار اوراسیا امتیازات و تسهیلاتی را  به شرح زیر در نظر گرفته است. اطلاع رسانی این موارد در سطح استان و پی گیری  و نظارت بر بهره مندی تجار استانی از این تسهیلات توسط مقامات استانی مورد توصیه     می باشد.

  رئوس برنامه های گمرک برای ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی در حوزه اوراسیا

  • اختصاص زیر سامانه اختصاصی برای ذینفعان موافقت نامه اوراسیا

  2- اتخاذ تمهیدات لازم در راستای پیش اظهاری اقلام مورد مبادله در گمرک

  3 - اختصاص مسیر سبز برای اظهارنامه های مورد مبادله در موافقت نامه 

  4- موافقت با حمل یکسره کالاها در رویه واردات و صادرات

  5- هماهنگی جهت نمونه برداری از کالاهای مشمول مجوزهای قانونی بر روی وسیله حمل یا بعد از تخلیه

  6- هماهنگی جهت ارائه مجوزهای ترخیص قانونی از طریق یک مرجع واحد

  7- پذیرش حداقل اسناد و مدارک مورد نیاز در راستای ترخیص کالا

  8 - ترخیص درصدی اقلام مورد مبادله اظهار شده در گمرکات در صورت نیاز

  9- موافقت با ترخیص نسیه و ترخیص با ضمانت نامه بانکی

  • پذیرش گواهی مبدأ فیمابین کشورهای ذینفع بصورت الکترونیکی

   

   

   

   

   

  پیوست 2- فرم خاص گواهی مبداء اقلام تحت پوشش موافقت نامه

  • نمونه اسکن شده اصل فرم گواهی مبداء خاص موافقت نامه ای(ضمیمه) که برای کالاهای تحت پوشش موافقت نامه که ازایران به کشورهای اوراسیا صادر می شوند باید تهیه و به گمرکات کشورهای اوراسیا  ارایه شود.
  • نحوه تکمیل فرم گواهی مبداء خاص موافقت نامه ( به زبان انگلیسی و فارسی)

   

   

   

  دستورالعمل تکمیل فرم گواهی مبدأ (فرم سی‏تی-3 ‏)


  گواهی مبدأ (فرم سی‏تی-3) و برگه های اضافی آن باید در کاغذ رنگی در اندازه « ایزو آ 4 » بر طبق نمونه نشان داده شده در این پیوست باشد و باید به زبان انگلیسی تهیه گردد.

  جاهای استفاده نشده در خانه‏های 6 تا 11 باید برای جلوگیری از هر گونه اضافه نمودن بعدی قلم زده شود.

  گواهی مبدأ باید:

  الف) در یک نسخۀ کاغذی و مطابق با متن نمونۀ تنظیم شده در این پیوست و به زبان انگلیسی چاپ شود.

   ب) حاوی حداقل اطلاعات مورد نیاز در خانه‏های 1، 2، 4، 7، 8، 9، 10، 11، 12، 13 باشد؛

  پ) متضمن امضا از امضاکنندۀ مجاز و مهر رسمی نهاد مجاز و ویژگی­های امنیتی باشد. امضا باید با دست خط و مهر رسمی و نباید چاپی باشد.

  1- در خانۀ‏ 1: جزئیات صادرکنندۀ کالا ازجمله: نام تجاری، نشانی و کشور وارد شود.

  2- در خانۀ ‏2: جزئیات مربوط به واردکنندۀ کالا (اجباری) و گیرنده (چنانچه معلوم باشد)، همچون نام تجاری، نشانی و کشور وارد شود.

  3- در خانۀ‏ 3: جزئیات حمل، تا جایی که معلوم است، از قبیل تاریخ حرکت (ارسال)؛ وسایل حمل (کشتی، هواپیما، و غیره)؛ محل تخلیه (بندر، فرودگاه) وارد شود.

  4- در خانۀ‏ 4: جزئیات شمارۀ مرجع منحصر به فرد، کشور صادرکننده و کشوری که به آنجا ارایه می­گردد، وارد شود.

  5- در خانۀ‏ 5: عبارات زیر را وارد کنید:

  "شماره و تاریخ نسخۀ المثنی گواهی مبدأ" در صورت جایگزینی با گواهی مبدأ اصلی.

  "شماره و تاریخ صدور گواهی مبدأ صادر شده به عنوان جایگزین" در صورت جایگزینی گواهی مبدأ اصلی.

  "صادر شده به صورت عطف به ماسبق" در موارد استثنایی، در مواردی که گواهی مبدأ پیش یا در زمان صادرات، صادر نشده باشد.

  6- در خانۀ‏ 6: تعداد اقلام وارد شود.

  7- در خانۀ‏ 7: تعداد و نوع بسته­ها وارد شود.

  8- در خانۀ‏ 8: شرح مفصلی از کالاها و، در صورت امکان، مدل و نام برند تجاری به صورتی که قابل شناسایی باشند وارد شود.

  9- در خانۀ‏ 9: معیارهای مبدأ برای تمام کالاها به شیوه زیر در جدول وارد شود:

   

   

  معیار مبدأ

  در خانه‏ 9 درج کنید

  الف) کالاهایی که به نحو موضوع ماده 6. 4 این موافقتنامه در یک طرف به طور کامل به دست آمده یا تولید شده است.

  دبلیو اُ

  ب) کالاهایی که کلاً در سرزمین یک یا هر دو طرف و منحصراً با استفاده از مواد دارای مبدأ از یک یا دو طرف تولید شده است.

  پی ایی

   تولید شده در قلمرو یک طرف با استفاده از مواد فاقد مبدا که محتوای ارزش افزوده یک طرف کمتر از 50 درصد از ارزش EXW  نباشد.

  VAC X %*

  پ) با استفاده از مواد فاقد مبدأ و احراز الزامات مشخص شده در پیوست (2) این موافقتنامه در سرزمین هر طرف تولید شده است.

  پی اِس آر

  * باید به درصد محتوای ارزش افزوده محاسبه شده مطابق با ماده 5.6 این موافقتنامه اشاره گردد.

  10- خانۀ‏ 10: کمیت کالا شامل وزن ناخالص (کیلوگرم) یا معیارهای اندازه گیری دیگر (عدد، لیتر و غیره) وارد شود. وزن واقعی کالاهای تحویل شده نباید از 5 درصد از وزن مشخص شده در گواهی مبدأ بیشتر باشد.

  11- خانۀ‏ 11: شماره(ها) و تاریخ(های) فاکتور(ها) تسلیم شده به نهاد مجاز برای صدور گواهی مبدأ وارد شود.

  12- خانۀ‏ 12: مکان و تاریخ صدور گواهی مبدأ، امضای امضا کنندۀ مجاز و اثر مهر نهاد مجاز وارد شود.

  13- خانۀ‏ 13: مبدأ کالاها (در یک طرف - جمهوری اسلامی ایران، در طرف دیگر - دولت عضو اتحادیۀ اقتصادی اوراسیا)، مکان و تاریخ اظهارنامه، امضا و اثر مهر متقاضی وارد شود.


  جهت دریافت اطلاعات بیشتر فایل ذیل را دانلود بفرمائید 

   

  پیوست ها:
  فایلحجم فایل
  دانلود این فایل (02-1.pdf)02-1.pdf995 kB

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.