- سه شنبه 27 مهر 1400

  سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی نسبت به دریافت سفته یا ضمانت نامه بانکی به جای دریافت چک برای واحدهای تولیدی اقدام نماید.

  Share/Save/Bookmark

   

    در هفتاد سومین  سومین نشست  نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح گردید

   

   

  سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی نسبت به دریافت سفته یا ضمانت نامه بانکی به جای دریافت چک برای واحدهای تولیدی اقدام نماید.

   

  به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان هفتاد سومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید

  بحث و بررسی درخصوص مصوبه یک هزار و دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای پول و اعتبار مورخ 29/11/98 با موضوع امهال تسهیلات بانکی مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت نمایندگان اتاق سمنان اعلام نمودند  بانک مرکزی در بخشنامه شماره 431353/98 مورخ 12/12/98، بند الف مصوبات هشتاد و پنجمین نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را به شرح ذیل اصلاح نموده است:

  مؤسسه اعتباری موظف است بنا به درخواست مشتری و در چارچوب ضوابط و مقررات موجود، مطالبات از واحدهای تولیدی را که تمام یا بخشی از آن غیرجاری شده است، برای یک‌بار و حداکثر به مدت پنج سال، با أخذ میزان ۷.۵ درصد از مانده بدهی و با دوره تنفس شش ماهه امهال نماید.

   

  علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت : شورای پول و اعتبار در یک‌هزار و سیصد و نهمین جلسه مورخ 21 بهمن 99، با هدف مساعدت به بنگاه‌های تولیدی در سالی که مزین به نام جهش تولید می‌باشد، با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تمدید مهلت استفاده از مزایای مصوبه یاد شده موافقت کرد و بدین‌ترتیب مهلت مذکور در تبصره (2) ذیل بند «الف» بخشنامه فوق‌الذکر، تا پایان شهریور ماه سال 1400 تمدید شد.

  وی ادامه داد : از آنجائیکه این بخشنامه به منظور حمایت از واحدهای تولیدی تصویب شده است لازم است نحوه اجرای آن نیز با این هدف همسو باشد لیکن عملکرد سیستم بانکی در دریافت مانده بدهی عملاً دستیابی به این هدف را میسر نمیکند زیرا واحدهای تولیدی توان پرداخت 7.5 درصد از اصل، سود، سود دروان معطلی و وجه التزام، را نداشته و در واقع حمایتی از بدهکاران جهت تسویه بدهی نشده است. در این راستا پیشنهاد میشود پیشنهاد اصلاح مصوبه یک هزار و دویست و هشتاد و نهمین جلسه مورخ ۱۳۹۸.۱۱.۲۹ شورای پول و اعتبار بدین شرح اصلاح گردد : مؤسسه اعتباری موظف است بنا به درخواست مشتری و در چارچوب ضوابط و مقررات موجود، مطالبات از واحدهای تولیدی را که تمام یا بخشی از آن غیرجاری شده است، برای یک‌بار و حداکثر به مدت پنج سال، با أخذ میزان ۷.۵ درصد از اصل و سود تسهیلات در عقود مشارکتی و در سایر عقود براساس مانده بدهی با کسر 6درصد وجه التزام و با دوره تنفس شش ماهه امهال نماید.

   

  در دستور دوم هفتاد سومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ،  بحث و بررسی درخصوص مشکلات ایجاد شده برای واحدهای تولیدی به سبب برگشت چکها توسط سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی  مورد شور اعضا قرار گرفت

   جمعه ای دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی  اظهار داشت : بر اساس قانون جدید چک، دارندگان چک برگشتی از دریافت خدمات بانکی محروم هستند. جلوگیری از افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید، مسدود کردن کلیه حسابها، عدم پرداخت تسهیلات بانکی و یا ضمانت نامه های ارزی یا ریالی، عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی و ... از نمونه این محدودیتها به شمار رفته که عملا ادامه فعالیت واحدهای تولیدی را مختل مینماید.

   وی تصریح کرد : از سوی دیگر بخشنامه های شماره 118655/60 مورخ 11/05/99  و 307563/60 مورخ 16/12/99 ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز بر دریافت چک و سفته تاکید داشته است لذا سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی می بایست در هنگام تعیین تکلیف بدهی مشتریان، اختیار نحوه تسویه و پرداخت بدهی را به واحدهای تولیدی واگذار کنند.

   

  در ادامه این نشست مقرر شد سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی نسبت به دریافت سفته یا ضمانت نامه بانکی به جای دریافت چک برای واحدهای تولیدی اقدام نماید.

   

   

   

   

   

   

   

   

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - میدان امام حسین ( ع ) - بلوار 15 خرداد 

  ساختمان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان 

  کدپستی : 3518994970

  تلفن :6 الی 33464002-023
                  023-31651000

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.