- سه شنبه 13 خرداد 1399

  الگوی کشت در ۹ دشت استان سمنان دنبال می‌شود

  Share/Save/Bookmark

  الگوی کشت در ۹ دشت استان سمنان دنبال می‌شود

  سمنان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: تدوین الگوی کشت از سال‌های گذشته به منظور مدیریت منابع آبی در ستور کار قرار گرفته و اکنون الگوی کشت برای ۹ دشت اصلی و ۱۱ محصول زراعی انجام‌شده است.

  سید حسن میرعماد روز دوشنبه به خبرنگاران در سمنان اظهار داشت: با توجه به  محدودیت منابع آبی در استان سمنان، کشت گیاهان کم آب بر و دارای ارزش‌افزوده بالا در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان است.

  وی ادامه داد: شرایط منابع آبی استان سمنان روزبه‌روز بحرانی‌تر می‌شود و عمده دشت‌های این استان ممنوعه است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: عمده روستائیان این استان مشغول به کار دامپروری هستند و برای تداوم تولیدات دامی، نیازمند علوفه هستند و باید این نیاز تامین شود.

  وی با بیان اینکه علاوه بر تدوین سند الگوی کشت، سند بهره‌وری آب در استان سمنان به منظور مدیریت منابع آبی تدوین شد، گفت: بر اساس این سند وسعت کشت از ۱۴۶ هزار هکتار باید به ۱۲۹ هزار هکتار برسد و در واقع کاهش ۱۲ درصدی وسعت اراضی کشاورزی  پیش‌بینی‌شده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای جایگزینی علوفه کم آب بر، بیان کرد: فعالیت در این زمینه از سال‌های گذشته آغازشده و اکنون کشت ذرت علوفه‌ای از سه هزار و ۵۰۰ هکتار به ۲ هزار و ۶۷۰ هکتار  و کشت یونجه از ۱۳ هزار هکتار به ۹ هزار و ۲۴۰ هکتار رسیده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه در سال‌های اخیر کشت علوفه‌های آب بر در استان سمنان کاهش‌یافته است، خاطرنشان کرد: به ازای کاهش علوفه‌های آب بر، علوفه‌های کم آب بری مثل چغندر علوفه‌ای و خارشتر جایگزین شده است.

  ۱۹۸ هزار هکتار از وسعت استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد که از این وسعت ۵۴ هزار هکتار اراضی باغی، ۱۱۰ هزار هکتار اراضی زراعی و بقیه اراضی در مرحله آیش است.

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.