در چهل و پنجمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد:

چاپ

 در چهل و پنجمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد:

در چهل و پنجمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد:
پایین آمدن راندمان حجم سرمایه در گردش فعالین اقتصادی
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی سمنان چهل و پنجمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان برگزار گردید
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان در چهل و پنجمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به افزایش هزینه واحدهای تولیدی در شرایط تحریم، از نیاز جدی تولیدکنندگان به سرمایه در گردش خبر داد.
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: قبل از تشدید تحریم‌ها واحدهای تولیدی برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات گاه با پرداخت 10 درصد پول می‌توانستند مواد اولیه موردنیاز را خریداری کنند اما متأسفانه در شرایط فعلی نه‌تنها ناچاریم که 100 درصد هزینه و بهای مواد اولیه را پرداخت کنیم که در مواردی باید 20 تا 30 درصد نیز بیش از قیمت تمام‌شده هزینه کنیم لذا واحدهای تولیدی نیاز زیادی به سرمایه در گردش دارند که انتظار می‌رود ارز موردنیاز آن تأمین شود.
جمعه‌ای بر ضرورت اولویت‌دهی به مواد اولیه کارخانه‌ها در بخش واردات تأکید کرد و گفت: متأسفانه به دلیل برخی سوءاستفاده در بحث خودروها و ارز تخصیصی به برخی کالاهای وارداتی، روند واردات طولانی‌تر شده و همین واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده است.
وی بابیان اینکه تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها برای حفظ اشتغال موجود ضروری است گفت: از همین رو جدا از کالاهای اساسی باید واردات مواد اولیه واحدها و تأمین ارز موردنیاز آن باید در اولویت قرار گیرد.
وی با اشاره به طولانی شدن فرآیند ثبت سفارش‌ها و اثر آن بر ترخیص کالاها در گمرکات کشور اظهار کرد: متأسفانه سوءاستفاده عده‌ای در ماجرای واردات خودروها سبب شده که فرآیند ثبت سفارش‌ها طولانی‌تر شود که پیشنهاد ما این است که مواد اولیه کارخانه‌ها و ماشین‌آلات واحدهای تولیدی از این امر مستثنی شود. ضمن اینکه با واگذاری بخشی از اختیارات به استان‌ها می‌توان مشکل این حوزه را حل کرد چراکه مسئولان استانی از واحدهای تولیدی استان خود شناخت کامل دارند و لذا از این نظر نیز می‌تواند زمینه سوءاستفاده برخی نیز کمتر شود.
وی با اشاره به اینکه ماندن کالاها و عدم ترخیص به‌موقع از گمرک به زیان تولیدکننده‌ها تمام می‌شود گفت: وقفه‌های ایجادشده در ترخیص کالا به تولیدکنندگان ضربه وارد می‌کند لذا در همین راستا شورای گفتگوی استان پیشنهادی ارائه داده که امید است موردتوجه قرار گیرد.
در ادامه فرج‌الله معماری عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: فشار داخلی‌ها کم از فشارهای خارجی نیست!/ تشدید معضل سرمایه در گردش در واحدهای تولیدی
معماری ادامه داد: متأسفانه در این شرایط فشارهای داخلی کمتر از فشارهای خارجی نیست
وی اظهار کرد: در این شرایط که فعالان اقتصادی از ناحیه کشورهای خارجی با فشارهای ناشی از تحریم‌ها مواجه‌اند کمتر شاهد حمایت جدی از تولیدکنندگان داخلی هستیم.
معماری بابیان اینکه حمایت‌ها متناسب با شرایط ویژه امروز نیست ادامه داد: قوانین فعلی قوانین شرایط صلح است و این در حالی است که ما با یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار روبرو هستیم و لذا در این شرایط متفاوت نیازمند قوانین متناسب با وضعیت فعلی هستیم.
این صادرکننده بر لزوم تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها تأکید کرد و گفت: شرایط خاص، اختیارات خاص می‌خواهد لذا به نظر می‌رسد در این شرایط باید اختیارات بیشتری به استان‌ها داده شود تا از واحدهای تولیدی حمایت بیشتری صورت گیرد.
مدیر بزرگ‌ترین تولیدکننده ترانسفورماتورهای خاورمیانه بابیان اینکه واحدهای تولیدی عمدتاً ازنظر «سرمایه در گردش» با مشکل جدی روبرو هستند خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان ما در این شرایط می‌توانند با سرمایه ‌در گردش قبلی حداکثر یک‌بیستم قبل تولید کنند.
وی بابیان اینکه تاکنون وعده‌های زیادی داده‌شده که در حد حرف باقی‌مانده افزود: این وعده‌ها هنوز به بخشنامه و اجرایی شدن نینجامیده لذا انتظار می‌رود که حمایت و پشتیبانی بیشتری از واحدهای تولیدی صورت گیرد.
وی بابیان اینکه ما به‌عنوان تولیدکنندگان باور داریم همان‌طوری که در شرایط سختی باید مددکار کشور باشیم افزود: در این شرایط باید برای سرپا نگه‌داشتن واحدها مثل دوران دفاع مقدس حمایت ویژه‌ای صورت گیرد. باید قوانین حمایتی متناسب با این شرایط وضع شود.
معماری با اذعان به اینکه استان سمنان لااقل ازنظر دسترسی به مسئولان وضعیت بهتری دارد اضافه کرد: خوشبختانه مسئولان استان عمدتاً در دسترس هستند و ارتباط نزدیکی با تولیدکنندگان دارند اما این ارتباط به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات را مرتفع کند چراکه در بسیاری از موارد، قوانین، دایره عمل استان‌ها را محدود کرده است.

وی بابیان اینکه باید مستندات قانونی در حمایت از تولیدکنندگان وجود داشته باشد گفت: اگر باور داریم که در جنگ اقتصادی هستیم در این شرایط خاص باید قوانین خاص وضع شود تا واحدهای تولیدی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان با اشاره به عدم پرداخت بسیاری از مطالبات واحدهای تولیدی بر ضرورت همراهی بیشتر دستگاه‌های اجرایی با تولیدکنندگان تأکید کرد و گفت: به‌طور مثال واحد ما دو سال است که بیش از 700 میلیون تومان از برق استان طلب دارد اما به خاطر تأخیر در پرداخت بهای برق مصرفی کارخانه بارها اخطار قطع می‌دهند یا برخی بانک‌ها به دلیل تأخیر حدوداً 20 روزه بارها ما را تحت‌فشار قرار می‌دهند.
وی بابیان اینکه تولیدکننده در این شرایط نیازمند حمایت ویژه است تصریح کرد: بسیاری از تولیدکنندگان ازنظر سرمایه ‌در گردش با مشکلات جدی روبرو هستند و انتظار می‌رود دولت در این حوزه کمک ویژه‌ای کند.
در ادامه سعید ترکمان دهنوی رییس اتحادیه صادرکنندگان مشکلات را عدیده خواند و گفت: صادرکنندگان برای صادرات کالا دچار مشکلات مختلفی شده‌اند به‌طوری‌که برای صادرات برخلاف عرف تمام دنیا باید مبادلات خود را با اسکناس (دلار) انجام می‌دهند چون نمی‌تواند با سیستم بین‌المللی مالی ارتباط بگیرند.
وی ادامه داد: متأسفانه تمام بانک‌های ایرانی اسکناس دلار قبل از سال 2006 را از صادرکننده تحویل نمی‌گیرند، بدین خاطر صادرکننده باید دلار خود را برخلاف میل باطنی به صرافی ارائه بدهد
وی خطاب به عالی‌ترین مقام اجرایی استان گفت: ترتیبی اتخاذ شود تا این مشکل با کمک مدیران ارشد به سمع و نظر مدیران ارشد بانک مرکزی رسانیده شود.
در ادامه این نشست آشناگر استاندار سمنان حل مشکلات سامانه ثبت سفارش و سامانه جامع گمرک را خواستار شد