- پنجشنبه 12 تير 1399

  در یازدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان مطرح شد : نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات

  به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان یازدهمین نشست هیات نمایندگان در محل سالن جلسات اتاق برگزارگردید

  علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت : امروز مفهوم استاندارد فراتر از حوزه تولید معنی میشود ، فرهنگ امروز استاندارد در مسئولیت اجتماعی خلاصه میشود ، مبانی که در اسلام به آن توصیه شده مواردی همانند ، نوع دوستی ، انجام کار درست ، متعهد بودن به قول ، قرار و اخلاق مناسب کسب کار  

  جمعه ای اضافه کرد : متاسفانه در  این سالها در مقوله استاندارد رفتاری بسیار دچار فاصله شده ایم .

  رئیس اتاق سمنان ضمن اشاره به قانون برنامه ششم بند پ تبصره 113 اظهار داشت : طبق این بند سازمان زندانها بسیاری از املاک و مستغلاتخود را با شرایط ویژه به بخش خصوصی واگذار می نماید ،این  فرصت فراهم  شده تا فعالین اقتصادی ضمن مطالعه دقیق بتوانند در این حوزه سرمایه گذاری نمایند.

  مهدی حداد رییس کمیسیون کشاورزی اتاق سمنان گزارشی در خصوص حضور دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در اتاق ایران ارائه نمود و بیان داشت : نقدهای از سوی فعالین بخش خصوصی با موضوع عدم تمکین بانکها از قوانین و بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان عنوان شد ، نکته بسیار پر اهمیت این است مسئولین مختلف  در هیات دولت آمار درستی ازبرگشت ارز حاصل از صادرات ارائه نمی نمایند

  وی ادامه داد: صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را فقط در سامانه «نیما» اظهار نمی نمایند بلکه بخشی از ارز را در سامانه «ثنا» اظهار می نمایند و یا  از واردات در برابر صادرات استفاده می نمایند.

  رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق سمنان ادامه داد : صادرکنندگان محصولات کشاورزی تنها قشری هستند که کالای خود را بدون واردات در کشور تولیدو صادر می نماید پس لازم است که صادرات در این بخش جدی گرفته شود.

  حداد ادامه داد : برنامه ریزی ارزی مقوله بسیار مهمی است ، بانک مرکزی برگشت ارز حاصل از صادرات را بصورت بخشی و رشته فعالیت برنامه ریزی نکرده است .

  حمید علوی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق در یازدهمین نشست هیات نمایندگان گفت : صادرکنندگان معتقد هستند که 98 درصد ارز حاصل از صادرات به کشور برگشت می خورد ، بسیار از کالاهای ما آنقدر ارزشمند هستندکه خریداران بین المللی از بازار تهران ارز را تهیه و به صادرکنندگان ارائه می نماید.

  وی معتقد است بسیار از دلارهای زیرزمینی و پنهان از این کانال به چرخه کشور اقتصاد و بانک باز می گردد

  علوی اضافه کرد : بسیاری از صادرکنندگان کالای خود را در بنادر و خروجی های کشور تحویل می نمایند و در کشور ارز را دریافت می نمایند

  قابل ذکر است در حال حاضر انتقال ارز به کشور توسط صرافی های مورد تایید بانک مرکزی صورت می پذیرد عملاٌ صادرات به نام صادرکننده صورت نمی پذیرد و کالا به نام شرکت خارجی در صرافی سوئیچ میشود.

  در ادامه این نشست دکتر قادری مدیر مرکز مطالعات اقتصادی استان سمنان،  آمایش بخشی استان سمنان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و بیان داشت : آمایش در ایران قدمت 40 ساله دارد ، استان سمنان مطالعات  آمایش را در سال 1394 آغاز نموده ، این سند آمایش برای 15 سال آینده تدوین شده و برای بخش خصوصی برنامه ریزی مناسب را اعمال نموده است .

  قادری ادامه داد : 50 درصد از مصوب این سند متعلق به بخش خصوصی است ، پس جا دارد محتویات این سند در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته و نظرات بخش خصوصی در تدوین سند آمایش در نظر گرفته شود.

  در ادامه این نشست محوریت مورد نظر در سند آمایش استان مورد بحث و تبادل نظر اعضای هیات نمایندگان اتاق سمنان قرار گرفت

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

  کدپستی : 3519743515

  تلفن :6 الی 33464002-023

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.