اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان سمنان

26 اردیبهشت 1402

photo_۲۰۲۲-۰۵-۱۴_۱۴-۰۵-۵۰

در هشتاد سومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد :تولید در 28 حوزه کاری  با 215 موانع روبرو است

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی سمنان هشتاد سومین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندارسمنان و اعضای این شورا در محل سالن اجتماعات اتاقبازرگانی برگزار گردید
علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت : طی بررسی های به عمل آمده در ستاد تسهیل در 28 حوزه کاری ،تولید با 215 موانع روبرو است
وی از استاندار سمنان و رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درخواست نمود تا مدیران اقتصادی بر این 28 حوزه موانع کسب کار متمرکز بشوند ، اتاق بازرگانی سمنان این آمادگی را دارد تا تعاملات لازم فی مابین بخش خصوصی و دولتی برقرار نماید.
رئیس اتاق سمنان تصریح کرد : دولت حذف ارزترجیحی و جراحی اقتصادی را در برنامه قرار داده است ، لذا حضور علمای اقتصادی سیاسی و نخبگان در کنار دولت از ضروریات می باشد ، وی از سیاستگذاران درخواست کرد تا اجرای این طرح دائمی باشد
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ادامه داد : دولت یارانه های متعددی به کالاهای خاص تعلق می دهد ، اگر برنامه ریزی منسجم اتخاذ گردد بی شک تغییرات بسیار مثبتی را به منفع مردم شاهد خواهیم بود
جمعه ای تصریح کرد : توجه به زنجیره ارزش بسیار مهم است ، قطعا بسیار از واحدهای خرد و متوسط در این طرح اقتصادی دچار مشکل خواهند شد اما با کمی درایت و حمایت ، اقتصاد رقابتی در کشور برقرار خواهد شد .
وی خاطرنشان کرد :  دو نرخی بودن کالا  فساد و رانت را به همراه خواهد داشت ، دولت به خاطر کنترل کالا ، هزینه بسیار زیاد صرف نظارت و بازرسی می نماید ، لذا برای مقابل با فساد و رانت اجرای طرح مذکور از ضروریات می باشد.
حمید علوی نائب رئیس اتاق سمنان در این نشست گفت : ماشین آلات معادن، ابزارخط تولید هستند ، ورود این ماشین آلات در معادن به منظور بهره وری و راندمان بهتر می باشد .
وی تصریح کرد : طبیعتاً دولت نباید نگاه تجاری به  ورود ماشین آلات معادن داشته باشد ، امروز معدنکاران به جای بهره برداری به تعمیرکاران ماشین آلات فرسوده تبدیل شده اند.
علوی تصریح کرد : تنوع ماشین آلات در این حوزه گسترده است طبیعتاً در داخل ما نمی توانیم با این تنوع ، ماشین آلات تولید و تامین نمائیم ، پس نباید بخش بزرگی از اقتصاد معادن خود را تعطیل نمائیم تا از چند کارخانه حمایت داخلی بشود .
وی ادامه داد : قانون ماشین آلات معادن واضح و مبرهن است اما این آئین نامه های داخلی وزارت صمت است که شرایط را برای معدنکاران مشکل کرده است.
محمد علی شریعت  مدیر عامل شرکت کلران در این نشست گفت : آزاد سازی ارز کار بسیار درستی است به شرط اینکه  واحدهای صادرکننده بتوانند در بازارهای جهانی رقابت داشته باشند،یک صادرکننده باید کالا خود را با قیمت جهانی به بازار عرضه کند ، گران شدن مولفه های انرژی و دیگر مولفه ها ، شرایط صادرات  و تامین مواد اولیه را پیچیده می کند  
محمد رضا هاشمی استاندار سمنان در هشتاد سومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت : طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه، زمینه ساز عدالت اقتصادی است
وی ادامه داد: طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها دارای نقاط قوت بسیار مطلوب و ارزشمندی است که نتایج خوبی از جمله عدالت اقتصادی را برای مردم به همراه خواهد داشت.
رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان خاطر نشان کرد  : حمایت مقام معظم رهبری مبنی بر کمک به دولت در بحث اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها امری بسیار ارزشمند است.
وی افزود: سخنان دلسوزانه ریاست محترم جمهوری با مردم، در خصوص ایجاد آرامش جامعه نقش بسیار موثری را ایفا نمود
هاشمی تصریح کرد: سخنان کارشناسان و اهل فن در تبیین طرح و همچنین حمایت بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادی در خصوص طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها ، برای اقناع سازی مردم در اجرای مطلوب این طرح بسیار تاثیر گذار است.
وی تاکید کرد: با اجرای این طرح و ابتکار صورت گرفته ، یارانه ای که در ابتدای خط تولید توزیع می شد ، در انتهای زنجیره و خط تولید به صورت مستقیم در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
استاندار سمنان عنوان داشت: این ابتکار دولت باعث خواهد شد تا با کاهش و جلوگیری از قاچاق کالاهایی که از ارز ترجیحی بهره می بردند، یارانه به صورت مستقیم به دست مردم و سفره آنها برسد که امری بسیار ارزشمند است.
وی خاطرنشان کرد: از کسبه، اتحادیه ها، اتاق اصناف، بخش خصوصی و مردم متدین و عزیز استان در بحث همراهی برای اجرای مطلوب این طرح تقدیر و تشکر دارم
هاشمی اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته، ما هیچگونه دغدغه و نگرانی برای تامین کالاهای اساسی در استان نداریم.
استاندار سمنان در پایان گفت: انشالله ارتباط خوب و صمیمانه دولت و بخش خصوصی در سال جاری نیز قوی تر از سال گذشته ادامه خواهد یافت.
در این نشست حق الثبت دریافتی توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک در ترهین املاک ، مشکلات واردات ماشین آلات معدنی و حذف معافیت حقوق ورودی ماشین آلات صنعتی و معدنی به استناد بند ص تبصره 6 بودجه 1401
مورد بحث و تبادل قرار گرفت