اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان سمنان

16 آذر 1401

  • خانه
  • اخبار ویژه
  • در چهل هفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان مطرح شد: رفع مشکلات کسب کار با محوریت توسعه زیر ساخت
photo_۲۰۲۲-۰۵-۲۳_۱۱-۲۶-۵۱

در چهل هفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان مطرح شد: رفع مشکلات کسب کار با محوریت توسعه زیر ساخت

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان چهل و هفتمین نشست هیات نمایندگان با حضور صادقی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و مدیران دستگاه های اجرایی در محل سالن اجتماعات این اتاق برگزار گردید
علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق سمنان فتح خرمشهر را به ملت و سلحشوران دفاع مقدس تبریک و بیان داشتند بسیاری از تعاملات اقتصادی با همکاری دولت و بخش خصوصی در اتاق های بازرگانی صورت می پذیرد  ، در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی  اصلاحات قانون ، مصوبات هیات دولت  و دیگر الزمات مورد بررسی و واکاوی قرار می گیرد .
وی گفت : زیر ساخت ها و کالاهای عمومی همانند ، آب ، برق ، گاز، دیتاهای مخابراتی ، مراسلات جاده ای  باید در اختیار سرمایه گذاران و تولید کنندگان قرار بگیرد تا بتوانند فعالیت اقتصادی متناسب داشته باشند
رئیس اتاق سمنان تصریح کرد : پیشنهادات اصلاحی که از سوی شورای گفتگوی استان به مرکز ارسال شده بیش از 90 درصد مورد تائید قرار گرفته ، این امر محقق نمی شد مگر با همکاری دستگاه های اقتصادی اجرایی و بخش خصوصی
جمعه ای اضافه کرد : تولید با 215 مانع  در 21 بخش روبرو است می توانیم با همکاری و تولی گری دستگاه های مرتبط بسیار از موارد را حل و فصل نمائیم
رئیس اتاق سمنان خاطر نشان کرد: اختصاص یارانه ها به بخش های مختلف با اختلالاتی همراه است پیشنهاد میشود بودجه دهک های مختلف (مانند نهاده ها و… )  به حساب کل ملت ایران واریز بشود ، هر کالایی که دو نرخی بشود با فساد روبرو میشود بی شک گران شدن  چهار کالا اثرات تورمی بر دیگر کالاها خواهد داشت
وی از تیم اقتصادی استان درخواست کرد تا هماهنگی منسجم همراه با برنامه ریزی با بخش خصوصی داشته باشند
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به نزدیک شدن به فصل گرما، ادامه داد: با همراهی صنایع و مدیریت مصرف، تلاش می‌شود خاموشی برق صنایع امسال به حداقل برسد.
وی با اشاره به بحران کم‌آبی در استان سمنان تصریح کرد: دشت‌های سمنان دچار  فرونشست شد و  به راحتی این وضعیت جبران پذیر نیست و ضرورت دارد در زمینه کم‌آبی فکری عاجل و اجرایی شود.
جمعه‌ای با اشاره به پساب رها شده در دشت خوریان سمنان، اضافه کرد: تصفیه پساب فاضلاب صنعتی شهر سمنان نقشی مهم در جبران کم‌آبی دارد و انتظار می‌رود در اجرای این طرح در سمنان تسریع و تعجیل شود.
وی یادآور شد: استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی و داشتن زمین‌های بدون معارض با تامین منابع آبی ظرفیت خوبی برای ایفای نقش بیش از پیش در شکوفایی اقتصاد کشور و  اشتغالزایی دارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: اکنون اگر تمام واحدهای تولیدی استان سمنان با ظرفیت اسمی خود فعالیت کنند با مشکل جدی کم‌آبی مواجه هستیم و ضروری است فکری جدی برای رفع مشکل کم‌آبی استان شود.
محمدرضا صادقی در چهل هفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان، ابراز داشت:  افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی استان یک ضرورت انکار ناپذیر برای مدیریت مصرف آب و افزایش بهره‌وری است که در نظر گرفتن ۲۵درصد توسعه و تقویت دانش‌بنیان‌ها در سال ۱۴۰۱ به این بخش نشان از اهمیت موضوع است.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری و دانش‌های نوین نقشی مهم در افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه دارد و از این رو توسعه دانش بنیان‌ها در سمنان با اهتمام ویژه دنبال می‌شود.
وی بیان کرد: توسعه متوازن در بخش صنعتی در دستور کار مسوولان باشد و توسعه و تقویت‌ واحدهای خرد و متوسط در کنار توجه به  واحدهای بزرگ صنعتی  در اولویت باشد.
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری سمنان تصریح کرد: تحقیق و توسعه ۲ مولفه اصلی برای شکوفایی بخش‌های مختلف از جمله صنعت است و انتظار می‌رود بخش خصوصی به این ۲ مولفه مهم با اولویت بپردازد.
وی یادآور شد: اصلاح و بازنگری در قوانین و حذف قانون‌های مزاحم در بخش‌های مختلف تسهیل‌گر رونق تولید است و با همراهی و پیشنهادات بخش خصوصی رفع موانع قانونی دنبال می‌شود.
صادقی با بیان اینکه سمنان جزو استان‌های معدنی کشور است، افزود: معادن و صنایع ۲ ظرفیت مهم استان در زمینه رونق اقتصادی و تولید ارزش افزوده است.
وی با اشاره به ظرفیت استان سمنان در بخش‌های مختلف مانند صنایع و معادن، تصریح کرد: میزان تجارت خارجی در گمرک استان باید تقویت شود و افزایش یابد
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری سمنان یادآور شد: سمنان جزو استان‌های برتر کشور در در زمینه کنترل و تنظیم بازار طی روزهای گذشته بود و این عملکرد مطلوب نشان از هماهنگی و اهتمام ویژه در نظارت بر بازار است.
در ادامه این نشست مدیران اقتصادی برنامه های خود را در حوزه تولید ارائه نمودند