اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان سمنان

17 آذر 1401

photo_۲۰۲۲-۰۷-۰۵_۰۹-۵۲-۱۴

در آئین تجلیل از صنتعگران و معدنکاران استان سمنان چه گذشت

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی استان آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران  با حضور  علی رسولیان معاون وزیر صمت و مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی ، هاشمی استاندار سمنان و فعالین اقتصادی در محل سالن اجتماعات این اتاق برگزار گردید.
علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی سمنان در آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران اظهار کرد
نوسانات سیاست های اقتصادی برای صاحبان کسب و کار مخاطره آمیز است
علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی سمنان در آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران استان سمنان گفت : با توجه به نوساناتی که در سیاست های اقتصادی کشور پیش آمده با یک نشست قیمت ارز پائین و در نشست دیگر قیمت بالا میرود این مباحث در برنامه ریزی واحدهای تولیدی اثر گذار است
وی گفت : تصمیمات در صدور آئین نامه های داخلی بدون کار کارشناسی شرایط فعالین اقتصادی را سخت     می نمائید ، اعلام خبر وصول مالیات بر تراکنش بانکی شوک بر انگیز است همه می دانیم مبنای مالیات بر درآمد است
رئیس اتاق سمنان گفت : در ایام رسیدگی به اظهار نامه مالیاتی هستیم ضرورت دارد فعالین اقتصادی از تمام آئین نامه ها مطلع باشند، آگاهی از قوانین هزینه را پائین می آورد
جمعه ای همکاری دستگاه های متولی در حوزه تامین اجتماعی را خواستار شد و تصریح کرد : رسیدگی به دفاتر تامین اجتماعی بازه زمانی یکساله می باشد و تنها مورد حسابرسی فقط حقوق و دستمزد می باشد
وی خاطر نشان کرد: با توجه به تعامل و همکاری امور شعب بانکها و ارائه خدمات بهنگام انتظار از صاحبان صنابع این است که حساب های خود را به بانک های استان سمنان منتقل نمایند ، انتقال حساب ها و تمرکز آن معدل نرخ تسهیلات شبکه بانکی استان را دو چندان می نماید
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به مشکل کم‌آبی در استان سمنان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی مرتبط با تسریع در اجرای طرح تصفیه‌ پساب به بهبود وضعیت کم‌آبی در استان کمک کنند.
علی تشنه دل مدیر کل سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان
اراده دولت سیزدهم در ایجاد تحولات بنیادین در تولید وجود فضای همدلی بین بخش خصوصی و دولتی در استان سمنان
علی تشنه دل مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به وجود فضای همدلی بین بخش خصوصی و دولتی در این استان بر ضرورت همکاری و هماهنگی بیش از پیش بین دستگاهی در جهت رفع موانع پیش روی تولید تاکید کرد.
وی ادامه داد: مشکلاتی در بحث تولید وجود دارد که بجای آنکه یک مدیر مسئول وقتش را صرف راهبری برای توسعه صنعتی استان نماید، مجبور است وقتش را صرف بحث های عبور از موانع تولید نماید.
وی با اشاره به مصمم بودن دولت در راستای ایجاد تحول بنیادین در عرصه مناسبت های تولید با نظام مالیاتی، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان گفت: کوچکترین موضوع در اقتصاد خرد،بحث قیمت هاست.
  مدیرکل صمت استان سمنان اظهار داشت: یک تغییر جزئی در بخشی از قیمتها سبب ایجاد موج بزرگی در تولید و مناسبات پولی می شود و اقتصاد کلان از قبیل سیاست های ارزی، پولی و تجاری دولت، به شدت فضای کسب و کار و تولید را متاثر می کند.
علی افسریان فرد مدیر شرکت ” اریس سازه پارسیان ” در آئین تجلیل از صنعتگران  و معدنکاران  مطرح کرد .
عدم مداخله دولت در قیمت گذاری ها و اقتصاد دستوری
علی افسریان مدیر “شرکت اریس سازه پارسیان “در این نشست گفت : در زمان پاندومی کرونا شرایط در کشور بسیار سخت و دشوار بود نوع مواجه و بازدارندگی متفاوت بود اما در آخر طی مراحل مختلف دریافتم که تنها راه برون رفت ، ایمان به علم پزشکی است.
وی ادامه داد : اعتقاد به علوم از جمله علم اقتصاد هم یک الزام است لذا ایجاد فرضیه در علوم اقتصادی با هدف بومی سازی بسیار خطرناک است.
این فعال اقتصادی ادامه داد : اگر علم اقتصاد می گوید با قیمت گذاری دستوری نمی توانیم مسائل را حل کنیم ، مشخص می کند با اقتصاد دستوری نمی توانیم قیمت گذاری انجام بدهیم ، تمام دنیا به این مفهوم و مبانی رسیده است .
افسریان اضافه کرد : از سال 1353 اقتصاد دستوری را مبنا قرار داده ایم بارها دچار اشکال شده ایم اما باز هم به این سیاست ادامه می دهیم تصدی گری و رانت از جمله مصائب اقتصاد دستوری است .
وی ادامه داد : در اقتصاد امروز دولت ها رمان پاره نمی کنند ، کلنگ نمی زنند ، بلکه ساعت ها در اتاق های فکر خود می نشینند و استراتژی صنعتی را برنامه ریزی می نمایند
این فعال اقتصادی تصریح کرد : بخش خصوصی این توانایی را دارد که بسیاری از مسائل مبتلابه را حل و فصل نماید ، لذا پیشنهاد میشود دولت بر وظیفه اصلی خود که سیاستگذاری است متمرکز شود
کاردان رئیس هیات مدیره  شرکت ” درین ریس  ” در آئین تجلیل از صنعتگران  و معدنکاران  مطرح کرد
تغییرات غیر کارشناسی در نرخ تعرفه ها
کاردان رئیس هیات مدیره شرکت درین ریس و منتخب برگزیده در آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران استان سمنان گفت : حضور چند دهه این شرکت خانوادگی در استان سمنان برایند این موضوع است که تعامل دستگاه های اجرایی با بخش خصوصی در این استان بسیار مطلوب می باشد
وی ادامه داد : با توجه به منویات رهبری با عنوان ” پشتبانی از تولید ” ضرورت دارد مورد فوق از شعارزدگی خارج و به عنوان یک امر ضروری مورد مطالبه دستگاهها قرار بگیرد
کاردان تصریح کرد : نرخ ارز با یک حمایت اشتباه مشکلات عدیده ای در ساختار اقتصادی ایجاد نمود تا آنجا که به این نتیجه رسیدند که جراحی افتصادی یک ضرورت می باشد
این فعال اقتصادی ادامه داد :  پس از جراحی اقتصادی شاهد تغییرات در برخی از تعرف ها بودیم این کارشناسی های ناصواب در وزارتخانه صمت مشکلات عدیده ای برای صاحبان کسب و کار ایجاد نموده است
استاندار سمنان
صادرات کالا از استان سمنان در سال 1401، رشد داشته است
استاندار سمنان گفت: صادرات کالا از استان سمنان به 25 کشور دنیا در 3 ماهه نخست سال جاری با رشد همراه بوده است.
سید محمد رضا هاشمی، استاندار سمنان در آیین تجلیل از کارآفرینان عرصه صنعت و معدن استان گفت:57 هزار تُن کالا با ارزش بیش از 25 میلیون دلار از استان سمنان در 3 ماهه سال جاری به 25 کشور دنیا صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 38 درصد رشد داشته است
وی افزود: ما امروز علی رغم حمایت از سرمایه گذاران، در راستای برطرف نمودن موانع پیش روی این عزیزان گام بر میداریم.
هاشمی ادامه داد: امروز با پیگیری های انجام شده برای منطقه ویژه اقتصادی سمنان، کد گمرکی صادر شده است که انشالله در راستای تقویت صنعت و صادرات تاثیرگذار خواهد بود.وی عنوان داشت: منطقه ویژه اقتصادی سمنان، در زمینی به وسعت یک هزار هکتار استقرار یافته که تاکنون 295 هکتار آن عملیاتی شده است.
استاندار سمنان تاکید کرد: حفظ واحدهای موجود و اشتغال و سپس جذب سرمایه گذار در حوزه صنایع کم آب بر، از سیاست های ما در استان می باشد.
وی اضافه کرد: در حوزه استفاده از پساب شهر سمنان برای تامین آب ویژه شهرک صنعتی و صنایع موجود، تلاش ها در حال انجام است.
هاشمی بیان داشت: در بحث تسهیلات تبصره 18 و در راستای حمایت از واحدهای تولیدی، در 3 ماهه سال جاری، 345میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: از محل سفر ریاست محترم جمهور به استان و تسهیلات اقتصادی نیز اعتبارات خوبی برای واحدهای تولیدی استان در نظر گرفته شده است.
استاندار سمنان تصریح کرد:پل روگذر شهرک صنعتی سمنان، از پروژه هایی بود که بالغ بر 13 سال معطل باقی مانده بود که در راستای خدمت رسانی مطلوب تر به سرمایه گذاران و صاحبان صنایع و کارگران، روند اجرایی تکمیل این پل مجدد در حال انجام است.
وی همچنین ادامه داد: امروز با همت تمامی دست اندرکاران، 40 واحد 100 درصد راکد استان مجددا به چرخه تولید بازگشتند که امیدواریم به روزی برسیم که واحد راکد در استان نداشته باشیم.استاندار سمنان در پایان گفت: تمام تلاش ما این است که از سرمایه گذاران و صاحبان صنایع استان حمایت کرده و موانع و مشکلات پیش روی آنها را برطرف سازیم.
دکتر رسولیان، معاون وزیر صمت و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایراندر این نشست گفت : کد گمرکی منطقه ویژه سمنان که‌ با همت و تلاش مهندس هاشمی، استاندار سمنان صادر شد، امری بسیار ارزشمند است.
وی گفت :  پل روگذر شهرک صنعتی سمنان که سال های زیادی معطل مانده بود، به همت استاندار سمنان و به برکت سفر ریاست محترم‌ جمهوری به استان در حال اجراست و انشالله به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
معاون وزیر صمت تصریح کرد : تلاش های انجام شده و احیای ۴۰ واحد راکد و بازگشت مجدد به‌چرخه تولید در استان که از سیاست های ویژه ریاست‌ محترم‌ جمهور نیز می باشد، امری بسیار اززنده و قابل تقدیر بوده که از استاندار سمنان تشکر می کنم.
رسولیان خاطر نشان کرد : سطح‌ سرمایه گذاری ثابت در بخش های مختلف در کشور به همراه‌ کمبود نقدینگی اتفاق افتاده که‌ باید به این‌ مهم‌ توجه‌ کنیم.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی کشور خاطر نشان کرد :  بهره وری پایین از دیگر معضلات و آسیب هایی است که در حوزه صنعت و معدن با آن‌ مواجه هستیم که ضرورت دارد به سمت‌ افزایش بهره وری گام برداریم.نفوذ فناوری در صنعت ما نسبت به قبل پیشرفت خوبی داشته اما‌ هنوز‌ با ایده آل ها فاصله دارد که باید در این زمینه تلاش صورت‌ گیرد لذا توسعه صادرات امری است که‌ امروز حائز اهمیت می باشد‌.
وی ادامه داد : حذف امضاهای طلایی و رانت‌های موجود باید در راستای شفافیت و توسعه و تقویت‌ عرصه صنعت در دستور‌ کار قرار‌ گیرد.
معاون وزیر صمت ادامه داد : در استان سمنان تقاضا برای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی در حال افزایش است و ۷۵ هکتار زمین‌طی ۳ ماهه سال جاری به متقاضیان واگذار شده که‌ نشان‌ از‌ حرکت‌ صنعت‌ به سمت‌ استان دارد. ما تلاش های خود را در حوزه‌ حمایت از سرمایه گذاران و فرآهم آوردن خدمات و امکانات اولیه از‌ جمله آب، برق، گاز و …به کار گرفته ایم و در بحث تامین‌ آب نیز مقوله استفاده از‌ پسآب در دستور کار است انشالله با تحقق فرآیند استفاده از پسآب، می توان طرح احداث یک شهرک‌ معدنی فعال را در استان سمنان‌ پیاده سازی نمود.
در این مراسم از پنج واحد تولیدی صنعتی و معدنی نمونه استان ( شرکت های طب پلاستیک نوین، درین ریس ، شیمیایی انرژی سمنان، کومش گچ ، نگین بهداشت آرین  و دو پیشکسوت صنعت و معدن  ( آقایان  احمد اسلامیان و غلامرضا ابراهیمیان ) با اهدا لوح و تندیس تجلیل شد.